Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-499/IV/2005/JW
z 26 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-499/IV/2005/JW
Data
2006.01.26



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
dostawa towarów
karty
obowiązek podatkowy
wydanie towarów


Pytanie podatnika
Czy wydanie towarów, za nabycie których cena sprzedaży zostanie zapłacona przy użyciu kart gratisowych rodzi obowiązek podatkowy w podatku w zakresie podatku od towarów i usług w momencie wydania tych towarów?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o.o. z dnia 25.11.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 28.11.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie określenia czy wydanie towarów, za nabycie których zapłata zostanie uiszczona przy użyciu kart gratisowych powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku VAT w momencie wydania tych towarów, na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego odzieżą.

Obecnie Spółka planuje wprowadzenie instrumentu marketingowego w postaci tzw. kart gratisowych. Istota kart gratisowych polega na tym, że osoba zamierzająca skorzystać z karty gratisowej będzie dokonywała wpłaty określonej kwoty pieniędzy na rzecz Spółki w zamian za co otrzyma elektroniczną kartę gratisową, na której zostania zapisana (w postaci zapisu magnetycznego) informacja, że każdy posiadacz danej karty gratisowej ma prawo dokonać w sieci salonów sprzedaży detalicznej prowadzonych przez Spółkę zapłaty za nabyte w tych salonach towary do wysokości wpłaconej na rzecz Spółki kwoty.

Karty gratisowe będą emitowane przez Podatnika, który będzie również akceptantem tych kart. Przedmiotowe karty będą wydawane na okaziciela. Posiadaczom kart zostanie zapewniona możliwość ich zasilania w wypadku całkowitego wykorzystania środków zgromadzonych na tych kartach. Dostawcą towarów, za które zapłata będzie dokonana za pomocą kart gratisowych będzie również Podatnik.

Za wydanie kart gratisowych Spółka nie będzie pobierać żadnej opłaty.

Natomiast z regulaminu wykorzystania kart wynikać będzie, że każdy posiadacz karty gratisowej zobowiązany będzie wykorzystać zgromadzone środki w ściśle określonym terminie, po upływie którego karta utraci ważność, zaś środki zgromadzone na tej karcie gratisowej nie będą podlegać zwrotowi i staną się definitywnie własnością Spółki.

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy wydanie towarów, za nabycie których cena sprzedaży zostanie zapłacona przy użyciu kart gratisowych rodzi obowiązek podatkowy w podatku w zakresie podatku od towarów i usług w momencie wydania tych towarów.

Zdaniem Podatnika przy przyjęciu założenia, że obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje już w momencie dokonania zapłaty środków na kartę gratisową należy uznać, że dokonanie sprzedaży i wydanie konsumentom towarów, za których zapłata zostanie dokonana za pomocą kart gratisowych nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT.

Po przeanalizowaniu wniosku Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik wydaje tzw. karty gratisowe. Istota tych kart polega na tym, że osoba zamierzająca skorzystać z karty gratisowej będzie dokonywała wpłaty określonej kwoty pieniędzy, w zamian za co otrzyma elektroniczną kartę gratisową. Przedmiotowe karty uprawniają klientów do dokonywania zakupów w sieci salonów sprzedaży detalicznej prowadzonej przez Podatnika, do wysokości wpłaconej uprzednio kwoty pieniędzy.

Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług został określony w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym opodatkowaniu tym podatkiem podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1).

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT jako świadczenie usług ustawodawca określa każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Mając na uwadze cyt. powyżej przepisy należy zatem stwierdzić, iż wydanie towarów, za nabycie których cena sprzedaży zostanie zapłacona przy użyciu kart gratisowych spełnia definicję dostawy towarów, a w konsekwencji jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Natomiast zasady dotyczące określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług zostały zawarte w Dziale IV ustawy o VAT.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 19 ust. 1 tej ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W analizowanej sprawie nie ma natomiast znaczenia sposób płatności za wydane towary, zaś karta gratisowa jest jedną z form płatności (surogat pieniądza, jaki wcześniej wpłacił klient), przyjętych w obrocie gospodarczym.

Dodatkowo tut. Organ podatkowy zauważa, iż zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o VAT jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj