Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1449/2CF/415/IP-175/06/GW
z 9 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1449/2CF/415/IP-175/06/GW
Data
2006.02.09



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
umowa o dzieło


Pytanie podatnika
Czy w stosunku do przychodów otrzymanych od przedsiębiorstwa z siedzibą w Stanach Zjednoczonych w oparciu o umowę licencyjną, mam prawo do zastosowania kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50% zgodnie z art.22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r ?2. Czy mam możliwość naliczenia w.wym. kosztów pomimo że otrzymuję przychody ze Stanów Zjednoczonych bez pośrednictwa płatnika?3. Czy mam obowiązek składania w ciągu roku podatkowego deklaracji podatkowych lub wpłacania zaliczek na podatek dochodowy?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr.8, poz.60 z póź.zm.) oraz w związku z § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 31.10.2005r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie terytorialnego zasięgu działania oraz siedzib naczelników urzędów skarbowych i dyrektorów izb skarbowych (Dz. U. Nr 231 poz. 1963) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 12.12.2005r.(wpływ do Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście 15.12.2005r.) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym wnioskodawca prezentuje stanowisko, iż do przychodów osiągniętych z tytułu realizacji umowy licencyjnej zawartej z przedsiębiorstwem z siedzibą w USA, które osiągane są bez pośrednictwa płatnika ma prawo do zastosowania kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50%. Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście

postanawia

uznać przedstawione stanowisko za zgodne z przepisami prawa podatkowego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

UZASADNIENIE

W dniu 15.12.2005 r. złożył Pan w Drugim Urzędzie Skarbowym Warszawa – Śródmieście wniosek z dnia 12.12.2005r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawia Pan następujący stan faktyczny:W dniu 12.09.2005r. zawarł Pan w Polsce umowę licencyjną z przedsiębiorstwem X., Inc.z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Z załączonej umowy wynika, iż jest Pan programistą, który przyznaje swoje prawa autorskie do pomysłów oraz prac autorskich świadczonych na rzecz w/w firmy podczas trwania umowy. Firma powierzyła Panu napisanie kodu. Co miesiąc będzie Pan otrzymywał wynagrodzenie w formie zaliczek.Biorąc pod uwagę stan przedstawiony we wniosku i obowiązującym w tym zakresie stan prawny Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście wyjaśnia w poszczególnych kwestiach co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) koszty uzyskania przychodów w wysokości 50% przysługują m.in. twórcom dzieła, gdy rezultat umowy o dzieło jest przedmiotem praw autorskich lub pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów nawet w sytuacji, gdy prawa autorskie są ponoszone na rzecz zleceniodawcy przez zleceniobiorcę oraz twórcom dzieła z tytułu rozporządzania przez nich tymi prawami.Problem związany ze stosowaniem 50% stawki kosztów uzyskania przychodów w przypadku działalności wykonywanej na warunkach określonych w art. 13 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (umowy zlecenia i o dzieło) sprowadza się do stwierdzenia, czy konkretna działalność ma charakter twórczy, a więc czy jest przedmiotem prawa autorskiego w rozumieniu ustawy z dnia 04.02.1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. Z 2000r. Nr 80, poz. 904 z późn. zm.).

Stosownie do art. 1 ust. 1 w/w ustawy przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci,niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory literackie, naukowe, publicystyczne, plastyczne, muzyczne, programy komputerowe itp. (katalog otwarty). W ocenie charakteru danej działalności nie można stosować uogólnień. Nie każda bowiem działalność mająca znaczenie twórcze jest jednoznacznie przedmiotem prawa autorskiego.W omawianym przypadku na podstawie zawartej umowy nastąpi przeniesienie praw autorskich. W związku z powyższym przy założeniu, że przedmiotowe świadczenie pracy (napisanie oprogramowania) stanowi utwór w rozumieniu prawa autorskiego i praw pokrewnych, zajęte stanowisko w zapytaniu jest słuszne.Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście nadmienia, że nie jest organem właściwym w zakresie rozstrzygania autorskiego charakteru wykonywanych czynności do ustalenia, czy określony przejaw działalności jest przedmiotem prawa autorskiego (utworem). W przypadku wątpliwości należy zwrócić się o opinię do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Departament Prawno-Legislacyjny, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, 00-071 Warszawa.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależnia możliwości korzystania z kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50% od tego czy przychód jest uzyskiwany za pośrednictwem płatnika, czy nie. Ustawa wskazuje jedynie warunki ( opisane powyżej), które dają możliwość skorzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów. Tutejszy organ podatkowy podkreśla jednak, iż zleceniodawca Pana nie jest polskim podmiotem, a zatem nie ciążą na nim obowiązki płatnika określone w polskiej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie pobiera on zatem zaliczek na podatek dochodowy.Do dochodów uzyskanych przez Pana będzie miał więc zastosowanie art. 44 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników z tytułów określonych w art. 13 pkt. 2 są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a. W myśl art. 44 ust. 3a w/w ustawy podatnicy uzyskujący dochody bez pośrednictwa płatników z tytułów określonych w art. 13 pkt. 2 są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 19% dochodu za miesiące, w których uzyskali ten dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatników, delegacje według ustalonego wzoru (PIT-53). Zgodnie z art. 44 ust. 3A w/w ustawy za dochód z działalności wykonywanej osobiście uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 9, opłaconych w danym miesiącu. Zatem mając na uwadze stan prawny i przedstawiony przez Pana stan faktyczny tutejszy Organ postanowił jak w sentencji. Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast tut. Organ podatkowy i organ kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj