Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/FO3/415-130/05/KSW
z 20 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/FO3/415-130/05/KSW
Data
2006.02.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
decyzja administracyjna
odszkodowania


Pytanie podatnika
Czy odszkodowanie przyznane na podstawie decyzji Ministra Gospodarki i Pracy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście działając na podstawie art. 14a§1-5 oraz art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z wnioskiem z dnia 23.11.2005 roku (uzupełnione w dniu 24.01.2006r.) o interpretację przepisów prawa podatkowego, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego orazi stanowiska w sprawie, zaprezentowanego w w/w piśmie


postanawia


potwierdzić stanowisko zawarte w piśmie z dnia 23.11.2005r., uzupełnione dnia 24.01.2006r. o własne stanowisko w sprawie.


UZASADNIENIE


W piśmie z dnia 23.11.2005r. ( uzupełnionym w dniu 24.01.2006r.), przedstawiono następujący stan faktyczny:

w wyniku zarządzenia Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła z dnia 30.11.1953r. ustanowiono przymusowy zarząd państwowy nad młynem stanowiącym własność ojca,

następnie na podstawie orzeczenia Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości z dnia 11.03.1963r. młyn został przejęty na własność Państwa,

strona jest na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w Warszawie z 1991r. jedynym spadkobiercą zmarłego ojca,

o zwrot młyna strona starała się od 1989r.,

w wyniku przeprowadzonego w trybie nadzorczym postępowania Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej decyzją z dnia 22.04.2003r. stwierdził nieważność:
a) zarządzenia Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła z dnia 30.11.1953r. w sprawie ustanowienia przymusowego zarządu państwowego nad przedsiębiorstwem pn. Młyn Elektryczny, wł.

b) orzeczenia przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości z dnia 11.03.1963r. w przedmiocie przejścia na własność Państwa w/w przedsiębiorstwa,

w wyniku powyższego zwrócono młyn wraz ze znajdującymi się w nim urządzeniami,

zwrócony budynek młyna jak i urządzenia były w znacznym stopniu zniszczone i wyeksploatowane, nie możliwym było zatem użytkowanie młyna,

w związku z powyższym strona starała się o odszkodowanie za poniesione straty,

odszkodowanie zostało przyznane na mocy decyzji Ministra Gospodarki i Pracy

Pytanie dotyczy obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od odszkodowania za poniesione straty powstałe na skutek bezprawnego przejęcia młyna i urządzeń w nim się znajdujących. Na odszkodowanie to składają się trzy kwoty przyznane za ubytek w majątku:

nieruchomym z tytułu zniszczonych podczas dotychczasowego zarządu budynków młyna i przybudówki,

ruchomym w związku z utratą lub zużyciem maszyn i urządzeń produkcyjnych oraz wyposażenia,

w zakresie utraconych korzyści za okres od 17.10 .1997r. do dnia 22.04.2003r.

Zdaniem strony odszkodowanie przyznane na podstawie decyzji Ministra Gospodarki i Pracy Nr BOL-0241/70/03/O/MG/1671/05 z dnia 26.10.2005r. w łącznej wysokości 293.332,28 zł. nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Organ podatkowy podziela stanowisko w sprawie.

W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie mają następujące przepisy prawa:

art. 21 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176. z późn. zm.).

Zgodnie z art. 21 ust.2 pkt 3 w/w ustawy wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:

określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,

odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji

odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,

odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1,

odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Minister Gospodarki i Pracy działając na podstawie art. 160§3 i 4 Kodeksu postępowania administracyjnego w związku z §1 tego artykułu oraz art. 5 ustawy z dnia 17 czerwca 2004r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2004r. Nr 162, poz. 1692) przyznał odszkodowanie za szkody powstałe w wyniku wadliwych decyzji.

POUCZENIE

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji przez organ odwoławczy.

Na postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, o czym stanowi art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj