Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-2/VI/2006/JW
z 2 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-2/VI/2006/JW
Data
2006.02.02



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
podatek naliczony
prawo do odliczenia
rzeczowy majątek ruchomy
świadczenie usług


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem czy ma prawo do obniżenia podatku należnego bądź do bezpośredniego zwrotu kwoty podatku VAT naliczonego w fakturach wystawionych na Podatnika przez zleceniobiorców (wykonawców) wymienionych w kontraktach zawartych na budowę i dostawę nadbudówek i sekcji statkowych z materiałów powierzonych przez kontrahenta z Niemiec?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 05.01.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (lub bezpośredniego zwrotu) na podstawie faktur z tytułu nabycia usług świadczonych przez polskich zleceniobiorców na rzecz Podatnika, w ramach wspólnego kontraktu zawartego z kontrahentem niemieckim w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Podatnik jest stroną umów zawartych z kontrahentami zagranicznymi na budowę, wyposażenie i dostawę nadbudówek statkowych oraz sekcji statkowych z materiałów powierzonych. Kontrahentami Podatnika są podmioty mające siedzibę na terytorium państwa członkowskiego w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o VAT, którzy podają swój numer identyfikacji podatkowej nadany im dla potrzeb podatku od wartości dodanej w państwie członkowskim (Niemcy).

Konstrukcja umów ma charakter wielopodmiotowy. Po stronie zleceniodawcy występuje podmiot prawa niemieckiego z branży stoczniowej. Po stronie zleceniobiorcy występuje Podatnik oraz inne podmioty prawa polskiego mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiadające status podatnika, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT.

Zleceniobiorca płaci całość wynagrodzenia na rachunek bankowy Podatnika (na podstawie faktur wystawionych przez Podatnika).

Z kolei Podatnik uiszcza odpowiednie części wynagrodzenia pozostałym podmiotom (zleceniobiorcom), wynikające z umów zawartych pomiędzy Podatnikiem i zleceniobiorcami na wspólną realizację konkretnej budowy i dostawy nadbudówki lub sekcji (obejmujących zakres prac, obowiązków i wynagrodzenie – wynikający z umowy zawartej z kontrahentem zagranicznym).

Podatnik oprócz zawarcia kontraktu z kontrahentem zagranicznym, zawiera również umowy handlowe z poszczególnymi zleceniobiorcami (wykonawcami) występującymi w kontrakcie jako firmy dokonujące produkcji będące również zleceniobiorcami.

Zapisy kontraktu nakładają odpowiedzialność na Podatnika jako „lidera” i koordynatora jednocześnie wskazują firmy dokonujące produkcji.

Natomiast zgodnie z zapisami kontraktu Podatnik odpowiada za koordynację i organizację wykonania umowy wraz ze zleceniodawcą. Podatnik odpowiada także za wszelkie roszczenia zleceniodawcy i armatora z zawartej umowy.

Zleceniodawca jako wierzyciel, co do wykonania poszczególnych sekcji z materiałów powierzonych może żądać od każdego wykonawcy, wykonania prac, które ciążą na nim zgodnie z kontraktem – robi to jednak poprzez Podatnika czyniąc go odpowiedzialnym za całość umowy.

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy ma prawo do obniżenia podatku należnego bądź do bezpośredniego zwrotu kwoty podatku VAT naliczonego w fakturach wystawionych na Podatnika przez zleceniobiorców (wykonawców) wymienionych w kontraktach zawartych na budowę i dostawę nadbudówek i sekcji statkowych z materiałów powierzonych przez kontrahenta z Niemiec.

Zdaniem Podatnika przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych na Podatnika przez pozostałych wykonawców wymienionych w kontrakcie, bądź do bezpośredniego zwrotu, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy o VAT.

Po przeanalizowaniu wniosku Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik (wraz z innymi zleceniobiorcami – zgodnie z zawartą umową z kontrahentem niemieckim) wykonuje usługi na ruchomym majątku rzeczowym, polegające na wykonaniu nadbudówki statku, z materiałów powierzonych przez niemieckiego kontrahenta, który podał Podatnikowi swój numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec.

Przepis art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy o VAT stanowi, iż miejscem świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Jeżeli natomiast usługa jest świadczona dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane (art. 28 ust. 7 ustawy o VAT).

Zgodnie natomiast z art. 28 ust. 8 ustawy o VAT w przypadku gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, przepis ust. 7 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż miejscem świadczenia przez Podatnika usług na rzecz niemieckiego kontrahenta – przy spełnieniu wyżej wymienionych przesłanek – jest terytorium Niemiec (jest to również miejsce opodatkowania ww. usług).

Jak wynika z pisma Podatnika, zgodnie z zawartą z kontrahentem niemieckim umową, Podatnik odpowiada za koordynację i organizację wykonania umowy oraz za wszelkie roszczenia zleceniodawcy i armatora wynikające z zawartej umowy.

Ponadto zleceniodawca jako wierzyciel, co do wykonania poszczególnych sekcji z materiałów powierzonych może żądać od każdego wykonawcy wykonania prac, które ciążą na nim zgodnie z kontraktem. Jednakże robi to poprzez Podatnika, jako odpowiedzialnego za całość umowy.

Pozostali wykonawcy świadczą zatem usługi na rzecz Podatnika oraz wystawiają na jego rzecz faktury z tytułu świadczonych usług naliczając podatek VAT – co znajduje również wyraz w zawartych oddzielnie - pomiędzy Podatnikiem a tymi podmiotami – umowach. Naliczenie podatku VAT jest w takim przypadku zasadne – miejscem świadczenia/opodatkowania usług jest bowiem, zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d – terytorium kraju (brak podstaw do zastosowania przepisów art. 28 ustawy o VAT).

W ustawie o VAT, zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego określone zostały w Dziale IX w art. 86-95. Z ogólnej zasady zawartej w tych przepisach (art. 86 ust. 1) wynika, iż podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Natomiast kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT).

Ponadto, stosownie do art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik wykonuje usługi na ruchomym majątku rzeczowym, natomiast miejscem opodatkowania tych usług, zgodnie z art. 28 ust. 7 i 8 ustawy o VAT, będzie terytorium Niemiec.

Mając na uwadze zaistniały stan faktyczny oraz przepisy prawne, zdaniem tut. Organu podatkowego Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT), zawartego w fakturach wystawionych przez pozostałych wykonawców nadbudówek i sekcji statkowych na rzecz Podatnika.

Zgodnie natomiast z art. 87 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Co do zasady zwrot ten następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika (art. 87 ust. 2 ustawy o VAT).

Natomiast stosownie do ust. 3 tego artykułu, różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22 % obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.

Jednakże na umotywowany wniosek, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej (art. 87 ust. 5 ustawy o VAT).

A zatem, jeśli Podatnik spełni warunki, o których mowa w cyt. powyżej przepisach, to będzie przysługiwał mu zwrot kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez polskich zleceniobiorców na rzecz Podatnika, w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.

Tut. Organ jednocześnie zaznacza, iż dokonując interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiotowej sprawie nie dokonywał oceny załączonych przez Podatnika do wniosku umów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj