Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PP 443/1/196/193/05
z 11 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/1/196/193/05
Data
2005.10.11



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
modernizacja
obcy środek trwały
odliczenie podatku od towarów i usług
wydatki inwestycyjne


Pytanie podatnika
Z przedmiotowego wniosku wynika, że jeden ze wspólników spółki jest właścicielem lokalu użytkowego. Pomiędzy tym wspólnikiem a spółką została zawarta umowa nieodpłatnego użyczenia lokalu na czas nieokreślony. Ponadto oprócz umowy nieodpłatnego użyczenia została zawarta umowa określająca zasady użytkowania lokalu, w której właściciel wyraża zgodę na dokonywanie w powołanym lokalu modernizacji przez spółkę. Spółka dokonuje w tym lokalu inwestycji, adaptując go do celów prowadzenia działalności gospodarczej. Od otrzymanych faktur podatek VAT jest odliczany jak wydatek dotyczący środka trwałego. Inwestycja w obcym środku trwałym została zakończona i przyjęta do amortyzacji zgodnie z art. 22a ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym macie Państwo wątpliwość, czy spółka była uprawniona do odliczania podatku VAT od tych wydatków inwestycyjnych.


Naczelnik Urzędu skarbowego Wrocław-Krzyki po przeanalizowaniu stanu faktycznego informuje, że na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, wykorzystywanych do czynności opodatkowanych. Prawo to może zostać spełnione w określonych okresach czasu, ustanowionych w art. 86 ust. 10-13 ustawy. Jednocześnie realizacja tego prawa została obostrzona wieloma ograniczeniami ustawowymi określonymi w art. 88 i 90 ustawy oraz obowiązkami dokonywania korekt podatku naliczonego (art. 91 ustawy).
W oparciu o art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje bezpośrednio w związku ze zwolnieniem z podatku dochodowego. Jednakże zgodnie z art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy podatnik ma prawo do dokonywania odliczeń podatku poniesienie wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 (środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji), oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów.
Decydujące zatem w tym zakresie znaczenie mają przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Zgodnie z art. 22a ust. 2 pkt 1 tej ustawy amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c ustawy, niezależnie od przewidywanego okresu używania, przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych.
Reasumując Naczelnik Urzędu Skarbowego zgadza się ze stanowiskiem Podatnika wyrażonym we wniosku, tym samym podatnikowi przysługuje prawo do dokomania odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego z tytułu poniesionych wydatków inwestycyjnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj