Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PP 443/1/105/92/05
z 5 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/1/105/92/05
Data
2005.07.05



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
usługi weterynaryjne


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika - doktora weterynarii dotyczy obowiązku ewidencjonowania kwot obrotu i podatku należnego za pomocą kasy fiskalnej, procującej w trybie niefiskalnym.


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 07.04.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej obowiązku ewidencjonowania kwot obrotu z tytułu świadczenia usług weterynaryjnych za pomocą kasy rejestrującej, pracującej w trybie niefiskalnym jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 07.04.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1 następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z przedmiotowego wniosku wynika, że jest Pan lekarzem weterynarii. W 1999 r. rozpoczął Pan ewidencjonowanie kwot obrotu za pomocą kasy rejestrującej. Ponieważ w 2005 r. wystąpiła konieczność wymiany modułu fiskalnego, dokonano odczytu zawartości pamięci kasy w obecności przedstawicieli urzędu skarbowego. Wątpliwości Pana dotyczą obowiązku ewidencjonowania kwot obrotu, w sytuacji, gdy będzie Pan świadczył wyłącznie usługi weterynaryjne, które korzystają ze zwolnienia z tego obowiązku.
Pana zdaniem, obrót może być ewidencjonowany za pomocą kasy rejestrującej (ponieważ już ją Pan posiada), ale urządzenie to powinno pracować w trybie niefiskalnym.
Dokonując analizy sprawy, Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki stwierdza, że zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnicy, dokonujący sprżedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Jednakże w myśl przepisu § 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706), zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31.12.2005 r. - sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. W tymże załączniku, pod poz. 31 ustawodawca wskazał usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 85.
Biorąc pod uwagę powyższe, świadczone przez Pana usługi weterynaryjne, do dnia 31.12.2005 r. korzystają ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania kwot obrotu za pomocą kasy rejestrującej. Nie musi Pan zatem ewidencjonować obrotu z tytułu tych usług w kasie fiskalnej.
We wniosku zaznacza Pan, że z uwagi na fakt posiadania kasy, powinien Pan ewidencjonować obroty z tytułu świadczenia usług weterynaryjnych za pomocą tego urządzenia, ale pracującego w trybie niefiskalnym.
Organ podatkowy stwierdza, że stanowisko podatnika w sprawie jest prawidłowe. Zgodnie bowiem z przepisem § 5 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 04.07.2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 z późn. zm.), podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących (...) obowiązani są do prowadzenia po fiskalizacji kasy sprzedaży w trybie fiskalnym i nieprowadzenia sprzedaży na kasie po jej fiskalizacji w żadnym innym trybie niefisklanym, w tym w trybie szkoleniowym. Natomiast zakończenie pracy w trybie fiskalnym przez każdą kasę lub wymiana pamięci fiskalnej wymaga dokonania, z udziałem pracownika urzędu skarbowego czynności, określonych w załączniku Nr 4 do rozporządzenia tj. sporządzenia protokołu czynności odczytania zawartości pamięci kasy fiskalnej - stanowi o tym § 5 ust. 8 cytowanego rozporządzenia.
Z Pana wniosku wynika, że dokonano opisanych czynności. Dlatego też, w oparciu o cytowane przepisy prawa oraz przedstawiony stan faktyczny, stwierdzić należy, że nie ma przeszkód, aby ewidencjonować za pomocą kasy, pracującej w trybie niefiskalnym obroty, z tytułu usług weterynaryjnych.
Zaznaczyć jednak należy, że w myśl § 2 pkt 3 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej do dnia 31.12.2005 r. korzystają wyłącznie usługi weterynaryjne.
Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że Pana stanowisko w sprawie dotyczącej obowiązku ewidencjonowania kwot obrotu z tytułu świadczenia usług weterynaryjnych za pomocą kasy rejestrującej, pracującej w trybie niefiskalnym jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego, obowiązującego w dacie sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj