Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni
PP3/443-0114/05
z 17 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP3/443-0114/05
Data
2006.01.17



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dokumenty
dostawa wewnątrzwspólnotowa
informacja podsumowująca


Pytanie podatnika
Czy po otrzymaniu w terminie późniejszym stosownych dokumentów podatnik może wykazać WDT i złożyć korekty VAT-7 i informacji podsumowującej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Nr 8 z 2005r.,poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.11.2005r., uzupełnionego pismem z dnia 30.11.2005r. (data wpływu 01.12.2005r.) oraz pismem z dnia 14.12.2005r. (data wpływu 15.12.2005r.), o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie korekty deklaracji VAT-7 oraz informacji podsumowującej w związku z otrzymanymi dokumentami dot. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 30.11.2005r., uzupełnionym pismem z dnia 30.11.2005r. (data wpływu 01.12.2005r.) oraz pismem z dnia 14.12.2005r. (data wpływu 15.12.2005r.), podatnik zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe i kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, podatnik przyjął zlecenie od firmy brytyjskiej na wykonanie urządzeń sekcji grzewczych suszarni. Termin wykonania urządzeń zamawiający ustalił (pod rygorem kar umownych) na koniec sierpnia 2005r. Potwierdzeniem wykonania zlecenia były odbiory techniczne, które odbyły się w sierpniu 2005r. (podatnik posiada przyznane certyfikaty). Z dniem 31 sierpnia 2005r. prawo do rozporządzania towarami jak właściciel zostało przeniesione na firmę brytyjską i w związku z powyższym wystawione zostały dwie faktury VAT o nr 0508190 oraz 0508191. Transport z Polski do miejsca przeznaczenia tj. Wielkiej Brytanii organizowany był przez zagranicznego odbiorcę i ostatecznie termin wysyłki został przesunięty na wrzesień 2005r. Pismem z dnia 14.12.2005r. (data wpływu 15.12.2005r.) podatnik poinformował, że dokonuje jedynie dostawy przedmiotowych urządzeń, nie zajmuje się natomiast ich montażem i uruchomieniem.

Z uwagi na fakt, iż podatnik do dnia sporządzenia deklaracji VAT-7 za miesiąc sierpień 2005r, nie posiadał dokumentów potwierdzających wywóz towarów z terytorium Polski, faktury VAT wystawione 31 sierpnia 2005r. dla firmy brytyjskiej zostały wykazane w deklaracji podatkowej VAT-7 jako sprzedaż dokonana na terytorium kraju opodatkowana stawką 22% VAT. Obecnie Spółka posiada wszystkie dokumenty o których mowa w art.42 ust.1 pkt 2 ustawy PTU potwierdzające dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy w Wielkiej Brytanii.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy w związku z powyższym Spółka ma prawo dokonać korekty złożonej deklaracji podatkowej VAT-7 za sierpień 2005r. oraz informacji podsumowującej i wykazać przedmiotową sprzedaż jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów opodatkowaną stawką 0%VAT.

Zdaniem podatnika, jednym z podstawowych warunków zastosowania do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów preferencyjnej stawki 0% jest wymóg posiadania przez podatnika, przed złożeniem deklaracji podatkowej VAT-7 za dany okres rozliczeniowy, dokumentów, z których wynika, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy:

  • zostały wywiezione z terytorium kraju
  • zostały dostarczone do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego.

Wg podatnika, jeżeli przed złożeniem deklaracji VAT-7 za dany okres rozliczeniowy nie spełnia on warunku posiadania w swojej dokumentacji dowodów, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego, podatnik wykazuje tą dostawę w ewidencji sprzedaży jako dostawę na terytorium kraju i opodatkowuje wg stawki właściwej dla danego towaru w kraju. Po otrzymaniu przez podatnika dowodów na to, że towary zostały wywiezione z Polski i dostarczone nabywcy w jego kraju należy złożyć korektę deklaracji VAT-7 oraz informacji podsumowującej za miesiąc i kwartał, w którym wykazana została dostawa towarów.

W omawianym stanie faktycznym podatnik zobowiązany był do wystawienia faktury VAT z dniem 31 sierpnia 2005r., gdyż z tą datą na kontrahenta brytyjskiego zostało przeniesione prawo do rozporządzania towarem jak właściciel. Z uwagi jednak na fakt, iż podatnik nie posiadał dowodów dokonania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, opodatkował powyższą transakcję stawką 22% VAT.

W chwili obecnej Spółka posiada dokumenty potwierdzające wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, wobec czego na podstawie art.42 ust.13 ustawy PTU ma prawo do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej VAT-7 za miesiąc sierpień 2005r. oraz informacji podsumowującej VAT-UE za III kwartał, poprzez wykazanie sprzedaży na rzecz kontrahenta z Wielkiej Brytanii udokumentowanej fakturami VAT nr 0508190 i 0508191 jako wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów opodatkowanej stawką 0% VAT.

Organ podatkowy wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art.5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 z późn.zm.) zwaną dalej ustawą PTU, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art.5 ust.1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art.7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust.2-8.

Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów powstaje – zgodnie z art.20 ust.1 ustawy PTU – 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust.2-4.

W myśl ust.2 w/cyt. przepisu w przypadku gdy przed upływem terminu, o którym mowa w ust.1, podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią – miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy, zgodnie z art.22 ust.1 pkt 1 ustawy PTU.

Stosownie do art.41 ust.3 ustawy PTU w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0%, z zastrzeżeniem art.42.

Zgodnie z art.42 ust.1 ustawy PTU wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:

  1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art.97 ust.10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;
  2. podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art.99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Dowodami, o których mowa w ust.1 pkt 2, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:

  1. dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju – w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi);
  2. kopia faktury;
  3. specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku.

  4. – z zastrzeżeniem ust.4 i 5.

Jeżeli warunek, o którym mowa w ust.1 pkt 2, nie został spełniony przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres, podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji, o której mowa w art.109 ust.3, jako dostawę na terytorium kraju.

Zgodnie z art.42 ust.13 ustawy PTU otrzymanie przez podatnika dowodu, o którym mowa w ust.1 pkt 2, w terminie późniejszym niż określony w ust.12 upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej, o której mowa w art.100 ust.1, w której wykazał dostawę towarów.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie podatnik w dniu 31 sierpnia 2005r. wystawił faktury VAT na dostawę towarów – urządzeń sekcji grzewczych suszarni. Z uwagi na brak dokumentów potwierdzających wywóz towarów z terytorium kraju powyższą sprzedaż potraktował jako sprzedaż krajową i opodatkował ją stawką 22% VAT. W chwili obecnej jest w posiadaniu dokumentów potwierdzających wywóz towarów z Polski. Zatem biorąc pod uwagę w/cyt. przepisy późniejsze otrzymanie przez podatnika dowodów na to, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów zostały jednak wywiezione z terytorium kraju i dostarczone nabywcy w jego kraju, upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej, w której wykazał dostawę towarów.

W związku z powyższym przedstawione przez Wnioskodawcę własne stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj