Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
PP/443-46/05
z 12 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-46/05
Data
2005.07.12



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
budynki zbiorowego zamieszkania
internat
obiekt budowlany
usługi konserwacyjne


Pytanie podatnika
Czy usługi konserwacyjne wykonywane w internatach należących do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej należy opodatkować 22 % stawką podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60, Dz. U. Nr 86, poz. 732) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 02.05.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie określenia prawidłowej stawki podatku od towarów i usług dotyczącej obsługi konserwacyjnej świadczonej w internatach wojskowych znajdujących się poza terenem koszar, sklasyfikowanych w PKOB pod symbolem 1130

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Dnia 02.05.2005 r. Podatnik działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 r., Dz. U. Nr 8, poz. 60, Dz. U. Nr 86 poz. 732) wniósł o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Jednocześnie oświadczył, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskodawca wskazuje, iż w m-cu lutym 2005 r. i marcu 2005 r. wystawił faktury na obsługę konserwacyjną w internatach należących do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej wykazując na w/w dokumentach 22% stawkę podatku. W kwietniu 2005 r. Wojskowa Agencja Mieszkaniowa zwróciła się do Podatnika z zastrzeżeniem co do prawidłowości 22 % stawki podatku od towarów i usług z tytułu świadczonych usług, podnosząc iż od 15 lutego br. na skutek wprowadzonej nowelizacji rozporządzenia wykonawczego do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, rozszerzono kategorie budynków, do remontów których ma zastosowanie 7% stawka podatku od towarów i usług – m. in. są to internaty i bursy szkolne, sklasyfikowane pod symbolem PKOB ex 1130.

Podatnik podkreśla, iż internaty Wojskowej Agencji Mieszkaniowej nie znajdują się na terenie koszar wojskowych, lecz są położone na odrębnych obszarach, nie należą także do grupy budynków „internaty i bursy szkolne”.

Zdaniem Podatnika usługi konserwacyjne wykonywane w internatach należących do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej należy opodatkować 22 % stawką podatku od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie po rozpatrzeniu wniosku Podatnika zwarzył co następuje:

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535, DZ. U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113, Nr 90, poz. 756), zwanej dalej ustawą, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do treści art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:

  1. robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a) rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust.2).

Definicja legalna „obiektów budownictwa mieszkaniowego” zamieszczona została w art. 2 ust.12 ustawy, zgodnie z którą przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie ex - oznacza że dotyczy tylko danego wyrobu/usługi z danego grupowania.

Odstępstwo od opodatkowania stawką podstawową świadczonych usług ustawodawca zawarł także w § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 97, poz. 970 ze zm.), w którym wskazał, iż stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7 % dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

W poz. 20 w/w załącznika wymienione zostały usługi: budowy, remontów i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130):

  1. domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych,
  2. budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.

Tut. organ podatkowy wskazuje, iż z treści powyżej przywołanych przepisów prawnych regulujących materię podatku od towarów i usług wynika, iż w okresie od dnia 01.05.2004 r. do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych świadczonych w:

  1. budynkach mieszkalnych rodzinnych stałego zamieszkania, sklasyfikowanych w PKOB: 111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne,
  2. budynkach o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowych, sklasyfikowanych w PKOB: 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
  3. budynkach kościołów i innych związków wyznaniowych, w klasztorach, domach zakonnych, plebaniach, kuriach, rezydencjach biskupich oraz rezydencjach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, sklasyfikowanych w PKOB: ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania.

Ponadto, preferencyjną stawką podatku od towarów i usług opodatkowane zostały - na podstawie przepisów rozporządzenia wykonawczego do ustawy - usługi budowy, remontów i bieżącej konserwacji następujących budynków zbiorowego zamieszkania (sklasyfikowanych w PKOB pod symbolem ex 1130):

  • domów opieki społecznej,
  • internatów i burs szkolnych,
  • domów studenckich,
  • domów dziecka,
  • domów dla bezdomnych,
  • budynków mieszkalnych na terenie koszar,
  • budynków mieszkalnych na terenie zakładów karnych i poprawczych,
  • budynków mieszkalnych na terenie aresztów śledczych.

Podkreślić należy, iż ustawodawca na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług stworzył katalog zamknięty obiektów budownictwa mieszkaniowego, sklasyfikowanych w PKOB pod symbolem 111, 112 i ex 113. Jedynie kategorie budynków enumeratywnie wymienione w art. 2 ust. 12 ustawy oraz w poz. 20 zał. nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, mieszczą się w legalnej definicji „obiektów budownictwa mieszkaniowego”.

Zatem, stawkę w wysokości 7% podatku od towarów i usług stosować można w przypadku świadczenia usług budowy, remontów i bieżącej konserwacji jedynie w w/w kategoriach budynków.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku z dnia 02.05.2005 r., wynika, iż świadczy on usługi konserwacyjne w internatach wojskowych, znajdujących się poza terenem koszar, sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych 1130.

Tut. organ podatkowy wskazuje, iż w świetle wyżej przedstawionego stanu prawnego - internaty wojskowe położone poza terenem koszar, sklasyfikowane w PKOB pod nr 1130, nie znajdują się w katalogu „obiektów budownictwa mieszkaniowego”. Zatem świadczenie usług konserwacyjnych w przedmiotowych budynkach podlega opodatkowaniu podstawową stawką podatku od towarów i usług (tj. 22%), zgodnie z treścią art. 41 ust. 1 ustawy.

Zatem, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie uznaje za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy wyrażone w piśmie z dnia 02.05.2005 r., uzupełnione pismem z dnia 25.05.2005 r. zgodnie z którym świadczenie usług konserwacyjnych w internatach wojskowych znajdujących się poza terenem koszar podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj