Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/1110/443/125/2005/IW
z 15 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/1110/443/125/2005/IW
Data
2006.02.15



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
następstwo prawne
proporcja


Pytanie podatnika
Czy do rozliczenia podatku VAT wnioskodawca ma prawo stosować współczynnik struktury sprzedaży ustalony na dzień 01.01.2005r. u poprzednika prawnego?


POSATANOWIENIE
W dniu 15.11.2005r. Gospodarstwo Pomocnicze w ...... wystąpiło do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek dotyczy podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że zarządzeniem nr 11/2005r, z dnia 25.05.2005r, Dyrektor WZNiUW w ........ z dniem 01.07.2005r.( za zgodą Zarządu Województwa .... –uchwała nr 579/179/05 z dnia 12.04.2005r. i uchwała nr 1149/201/05 z dnia 28.06.2005r.) utworzył Gospodarstwo Pomocnicze w .......Utworzone Gospodarstwo Pomocnicze w ....... jest następcą poprzednika Gospodarstwa Pomocniczego w ... Zakład w ...... Z instytucją następstwa prawnego wiąże się zasada, że nabywa G.P. w ....... nie uzyskuje wskutek sukcesji uniwersalnej więcej praw jak miało G.P. w ...... Zakład w ........Gospodarstwo Pomocnicze w ...... wstąpiło w ogół praw stanowiących majątek poprzednika. Działalność Gospodarstwa Pomocniczego w ........ pozostała w niezmienionej postaci o czym świadczy statut „nowego” podmiotu z niezmienionym zakresem działania i przejęciem wszelkich pracowników w trybie art. 231 K.P. na zasadzie następstwa prawnego.
Jak pisze Wnioskodawca Gospodarstwo Pomocnicze w ....... przy WZMiUW w ...... pomimo przekształcenia posiada ten sam numer identyfikacyjny REGON i wstępne rozmowy przeprowadzone w urzędzie skarbowym wskazywały na przejęcie numeru NIP. Jednak dania 07.11.2005r. Wnioskodawca otrzymał VAT-5 – potwierdzenie zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT o nowym numerze identyfikacji podatkowej.
Gospodarstwo Pomocnicze w ....... przy WZMiUW w ......., jak i poprzedni Zakład w ...... wykonuje czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje. Zgodnie z art. 90 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.) w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje. G.P. w ..... odrębnie określiło kwoty podatku naliczonego związane z czynnościami, czynnościami stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. W przypadku, gdy nie było to możliwe, pomniejszono kwotę podatku należnego o taką część podatku naliczonego, którą proporcjonalnie przypisywano czynnością, w stosunku do których przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego ( struktura sprzedaży). Zgodnie z art. 90 ust. 3 cyt. ustawy proporcję ustalono jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w całkowitym obrocie na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy.
Wnioskodawca do wniosku dołączył kserokopię:
- zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON,
- uchwały nr 579/179/05 Zarządu Województwa .....z dnia 12.04.2005r.,
- uchwały nr 1149/201/05 Zarządu Województwa ...... z dnia 28.06.2005r.,
- zarządzenia nr 11/2005 z dnia 25.05.2005r. Dyrektora Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w ......,
- statusu Gospodarstwa Pomocniczego w ........
Pytanie Wnioskodawcy:
Czy do rozliczenia podatku VAT wnioskodawca ma prawo stosować współczynnik struktury sprzedaży ustalony na dzień 01.01.2005r.

Stanowisko Wnioskodawcy:
Zdaniem Wnioskodawcy ma on prawo do stosowania tego współczynnika, gdyż Gospodarstwo Pomocnicze ...... przy WZMiUW w ...... kontynuuje działalność byłego zakładu w ..... i zgodnie z zarządzeniem nr 11/2005r. z dnia 25.05.2005r. Dyrektora WZMiUM w ...... wstąpiło w ogół praw stanowiących majątek Zakładu. Biorąc powyższe pod uwagę współczynnik struktury sprzedaży ustalony na dzień 01.01.2005r, pomimo realizacji Zakłady winien być stosowany przez cały 2005r., a rozliczenie podatku za ten rok winno nastąpić w deklaracji za miesiąc styczeń 2006r.

Stanowisko Organu Podatkowego:
Kwestię praw i obowiązków następców prawnych i podmiotów przekształconych w odniesieniu do prawa podatkowego reguluje Rozdział 14 Działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.). Przepisy zawarte w art. 93-93c i art. 94 cyt. ustawy nie wymieniają ani gospodarstwa pomocniczego, ani zakładu tegoż gospodarstwa jako podmiotów, których następcy prawni wstępowaliby w ich - przewidziane w przepisach prawa podatkowego - prawa lub obowiązki.
Zgodnie z art. 90 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Gdy nie jest to możliwe, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Zgodnie z art. 90 ust. 3 proporcję tę ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w całkowitym obrocie. Przy czym określa się tę proporcję procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja (art. 90 ust. 4 ustawy).
W myśl art. 90 ust. 8 podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym nie osiągnęli obrotu, o którym mowa w ust. 3, do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu od kwoty podatku należnego przyjmują proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego, w formie protokołu.
Dlatego też, ponieważ na podstawie wspomnianych przepisów Ordynacji podatkowej Gospodarstwo Pomocnicze w Radomiu przy WZM i UW w Warszawie nie wstępuje w - przewidziane w przepisach prawa podatkowego - prawa i obowiązki przekształconego Gospodarstwa Pomocniczego w ..... Zakład w .... przy WZM i UW w ..... nie może się ono posługiwać wskaźnikiem struktury sprzedaży tegoż gospodarstwa za rok poprzedni. Do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu Gospodarstwo powinno zatem, zgodnie ze wspomnianym art. 90 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, przyjąć proporcję wyliczoną szacunkowo według prognozy uzgodnionej w formie protokołu z naczelnikiem urzędu skarbowego. Stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku jest zatem nieprawidłowe.

Pouczenie:
Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Załączone do wniosku kserokopie:
- zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON,
- uchwały nr 579/179/05 Zarządu Województwa ......z dnia 12.04.2005r.,
- uchwały nr 1149/201/05 Zarządu Województwa ...... z dnia 28.06.2005r.,
- zarządzenia nr 11/2005 z dnia 25.05.2005r. Dyrektora Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w .......,
- statusu Gospodarstwa Pomocniczego w ......
nie poddano ocenie, a interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej –do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14b § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997r. powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.
Zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 cyt. ustawy zażalenie podlega opłacie skarbowej we właściwej wysokości.
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez Organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj