Interpretacja Urzędu Skarbowego w Giżycku
US-I-1-410-3-10/06
z 27 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-I-1-410-3-10/06
Data
2006.02.27



Autor
Urząd Skarbowy w Giżycku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
osoby zagraniczne
zaliczka miesięczna


Pytanie podatnika
- dotyczy obowiązeku poboru zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń wypłacanych pracownikowi zamieszkałemu na terytorium Litwy.


Spółka jawna zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Giżycku z wnioskiem o wydanie interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego tj. w sprawie obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń wypłaconych pracownikowi mającemu miejsce zamieszkania na terytorium Litwy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza zatrudnić na podstawie umowy o pracę obywatela Litwy, zamieszkałego na Litwie. Przewiduje się dwa warianty zatrudnienia: w pierwszym - pracownik będzie wykonywał pracę tylko na terytorium Litwy, w drugim - na terytorium i Litwy i Polski. Pracownik będzie podlegał ubezpieczeniu społecznemu na Litwie.
Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku kiedy praca będzie wykonywana na terenie Litwy Spółka nie będzie miała obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych wynagrodzeń, natomiast w drugim przypadku Spółka będzie pobierała zaliczki na podatek dochodowy z uwzględnieniem kosztów uzyskania i kwoty zmniejszającej podatek, w przypadku złożenia oświadczenia, bez odliczania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne litewskie.
W przypadku kiedy wypłata dokonywana będzie na podstawie listy płac sporządzonej w litach, do przeliczenia wynagrodzenia na złote do ustalenia podstawy obliczenia zaliczki na podatek dochodowy, Spółka będzie przyjmować kurs średni NBP z dnia dokonania wypłaty.

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wypłaty wynagrodzenia oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z podanego wyżej przepisu wynika, że dochody obcokrajowców opodatkowane w Polsce będą tylko i wyłącznie w tej części, w jakiej uzyskane zostały z pracy wykonywanej na terytorium Polski. Jeśli więc obcokrajowiec wykonuje swoją pracę w Polsce to na polskiej firmie jako pracodawcy będzie ciążył obowiązek poboru i odprowadzania podatku dochodowego od osób fizycznych na identycznych zasadach jak w przypadku pracowników polskich. Sposób ustalania zaliczek na podatek dochodowy od przychodów ze stosunku pracy określa art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem podstawą do ustalenia zaliczek jest dochód, za który uważa się uzyskany w ciągu miesiąca przychód wypłacony przez płatnika, po odliczeniu kosztów uzyskania określonych w art. 22 ust. 2 pkt 1 lub 3 ustawy oraz po odliczeniu potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne określonych w ustawie z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Obliczoną zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym zaliczkę zmniejsza się o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej, jeżeli pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia złoży zakładowi oświadczenie według ustalonego wzoru (PIT-2). Zaliczkę na podatek zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej w danym miesiącu przez zakład pracy zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W opisanym we wniosku przypadku przy ustalaniu zaliczek na podatek dochodowy nie będą uwzględniane składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Jeżeli natomiast obcokrajowiec zatrudniony będzie przez polską firmę na podstawie umowy o pracę, ale pracy nie bedzie wykonywał w Polsce, lecz w swoim kraju, to wówczas uzyskany przez niego dochód będzie podlegał opodatkowaniu tylko w kraju jego zamieszkania. Polska firma nie będzie zatem pełniła funkcji płatnika przed polskimi organami podatkowymi.

Zgodnie z art. 11 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza sie na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj