Interpretacja Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli
US.III-406/3/2006
z 31 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III-406/3/2006
Data
2006.01.31



Autor
Urząd Skarbowy w Stalowej Woli


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
usługi związane z nieruchomościami
usługi związane z rolnictwem


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem, jaką stawką podatku VAT winny być opodatkowane usługi wykonywane na rzecz kontrahenta unijnego i kto powinien płacić należny VAT od tych usług.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1, art. 27 ust. 1, ust. 2 pkt 1, art. 106 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 30.11.2005 r. (data wpływu do tut. organu 1.12.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 15.11.2005 r. (data wpływu 16.12.2005 r.) postanawia uznać, że w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym:

1. stanowisko stwierdzające, że usługi związane z uprawami rolniczymi wykonywanymi przez wnioskodawcę za granicą na rzecz kontrahenta unijnego są opodatkowane w Polsce według stawki VAT 0% jest nieprawidłowe,

2.stanowisko stwierdzające, że rozliczenie podatku od wartości ww. usług następuje w kraju, w którym położone są nieruchomości jest prawidłowe.

W dniu 1.12.2005 r. wpłynął do tut. organu wniosek Pana B. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Stan faktyczny: Od 15.01.2005 r. Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu usług związanych z uprawami rolnymi zarówno w kraju jak i na terytorium Wspólnoty Europejskiej, głównie we Francji. Jest zarejestrowanym w Polsce Podatnikiem unijnym i świadczy usługi na rzecz kontrahentów będących podatnikami podatku od wartości dodanej. Podatnik podpisał z kontrahentem z Francji umowę, w której zobowiązał się do wykonywania we Francji usług w zakresie pielęgnacji oraz zbioru płodów rolnych, czyli wykonywanie czynności: rurkowania, odcinania liści, pielęgnacji roślin i zbierania warzyw takich jak pomidory, ogórki czy papryka. W złożonym wniosku Podatnik nadmienia iż w klasyfikacji GUS usługi te występują pod symbolem PKWiU 01.41.1 jako usługi związane z produkcją roślinną. Ponadto Pan P. dodaje iż usługi te związane są z obsługą szklarni rolniczych. Za wykonanie wyżej wymienionych czynności Podatnik wystawia unijnemu kontrahentowi fakturę VAT z 3% stawką podatku, a ten przelewa na konto Podatnika zapłatę za wykonaną usługę. Pan P. rozlicza podatek VAT w Polsce.

Zapytanie podatnika: Pan P. zwraca się z zapytaniem, jaką stawką podatku VAT winny być opodatkowane wyżej opisane usługi wykonywane na rzecz kontrahenta unijnego i kto powinien płacić należny VAT od tych usług. Stanowisko podatnika: Zdaniem Podatnika, stawka podatku VAT na fakturze wystawianej unijnemu kontrahentowi powinna wynosić 0%, a podatek winien być rozliczony w miejscu położenia nieruchomości gdzie usługa ta jest świadczona, tj. w przypadku kontrahenta francuskiego we Francji.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o których mowa w ww. przepisie, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Dla prawidłowego określenia miejsca powstania obowiązku podatkowego - tj. określenia kraju, w którym należy rozliczyć podatek z tytułu wykonywanej usługi, a w konsekwencji dla zastosowania właściwej stawki VAT - istotne znaczenie ma miejsce świadczenia usług w rozumieniu cytowanej ustawy o VAT. Miejsce świadczenia usług zdefiniowane zostało w art. 27 ust.1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. W myśl tego przepisu w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania.

Od powyższej zasady wprowadzone zostały pewne odstępstwa, których kryterium wyodrębnienia stanowi między innymi rodzaj świadczonych usług lub miejsce faktycznego ich świadczenia. Przepis art. 27 ust. 2 pkt 1 cytowanej ustawy stanowi, iż w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości. Jak wynika z cytowanego przepisu, miejsce opodatkowania usług - w przedmiotowej sprawie usług związanych z obsługą szklarni we Francji - jest ściśle związane z miejscem położenia nieruchomości. Tak więc miejsce położenia nieruchomości poza terytorium kraju oznacza, że świadczenie takiej usługi nie podlega opodatkowaniu w kraju. Miejscem powstania obowiązku podatkowego będzie zatem kraj położenia nieruchomości.

Zgodnie z art. 106 ust. 2 powołanej na wstępie ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku dostaw towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako "podatnicy VAT czynni" lub "zwolnieni", jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (Polski) lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze, istnieje obowiązek wystawienia faktur. W myśl § 27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) przepisy § 9 i § 11-23 oraz § 26 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze. Ustęp 2 tego paragrafu stanowi, iż faktury, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać dane określone w § 9, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

Należy zatem uznać, że faktury dokumentujące usługi związane z nieruchomościami, dla których miejscem świadczenia i opodatkowania nie jest terytorium Polski, nie zawierają stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Zatem dokumentowanie przedmiotowych usług fakturą zawierającą stawkę podatku VAT w wysokości 0% jest nieprawidłowe.

Natomiast kwestię czy polski wykonawca, czy też unijny usługobiorca zobowiązany jest do rozliczenia podatku z przedstawionych transakcji, będą regulowały przepisy podatkowe obowiązujące w państwie, gdzie usługi są świadczone, tj. np. we Francji według przepisów obowiązujących w tym państwie.

Nadmienia się, że niektóre kraje Unii Europejskiej wymagają w takim przypadku, aby zagraniczny usługodawca zarejestrował się dla potrzeb podatku od wartości dodanej, inne natomiast wymagają rozliczenia podatku od krajowych nabywców usług. W takim przypadku zarówno stawka podatku, jak i sposób rozliczenia winny być dokonane w oparciu o przepisy ustawy o podatku od wartości dodanej obowiązujące w danym kraju Unii Europejskiej.

Reasumując skoro miejscem świadczenia usług jest kraj Wspólnoty Europejskiej, np. Francja, to zdarzenia gospodarcze mające miejsce poza terytorium naszego kraju nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce. Winny być one opodatkowane we Francji wg stawek tam obowiązujących. W związku z powyższym, zaprezentowane przez podatnika stanowisko w części dotyczącej stawki podatku jest nieprawidłowe. Natomiast w pozostałej części, dotyczącej rozliczenia podatku za wykonanie wyżej wymienionych usług w miejscu położenia nieruchomości, stanowisko podatnika jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj