Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rawiczu
PP/443-14/06
z 30 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-14/06
Data
2006.06.30



Autor
Urząd Skarbowy w Rawiczu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
faktura
materiały budowlane
odliczenie podatku od towarów i usług
stawki podatku
treść faktury
usługi budowlane


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować dla wykonywanych w budynkach mieszkalnych usług budowlanych ? Czy przysługuje prawa do odliczenia podatku naliczonego od materiałów budowlanych zużytych do wykonania usług ? Jaki zapis na fakturze jest prawidłowy aby możliwe było zastosowanie 7 % stawki dla usługi budowlano montażowej ?


W dniu 31.05.2006r. wnioskodawca zwrócił się z następującymi zapytaniami:

1. jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować dla wykonywanych w budynkach mieszkalnych usług budowlanych,

2. czy przysługuje prawa do odliczenia podatku naliczonego od materiałów budowlanych zużytych do wykonania usług,

3. jaki zapis na fakturze jest prawidłowy aby możliwe było zastosowanie 7 % stawki dla usługi budowlano montażowej.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca świadczy usługi budowlano-montażowe w budynkach mieszkalnych na zlecenie inwestorów. Do ich wykonania zużywa materiały wytworzone we własnym zakresie lub też zakupione z 22% podatkiem VAT.

Ponadto w uzupełnieniu z dnia 19 czerwca 2006r. doprecyzowano, że we własnym zakresie wytwarzane są rynny i rury spustowe, które służą wykonaniu całościowej usługi budowlano- montażowej związanej z montażem lub remontem dachu (usługa dekarska). Z treści uzupełnienia wynika, że podmiot nie wykonuje czynności polegającej na samym montażu wyprodukowanego przez siebie towaru.

Zdaniem wnioskodawcy, w opisanym stanie faktycznym:

- świadczona usługa budowlano-montażowa podlega opodatkowaniu 7% stawką podatku,

- od zakupionych materiałów budowlanych służących do jej wykonania przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego,

- na fakturze dokumentującej wykonanie ww. usług właściwe jest powołanie się w treści na art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT oraz na symbol PKOB 111 lub 112.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawiczu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz stanu prawnego uznał przedstawione przez podatnika stanowisko za prawidłowe. Wynika to z następujących okoliczności:

Ad. 1

Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm) podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%. Jej obniżenie możliwe jest tylko wówczas, gdy przewiduje to ustawa lub też rozporządzenia wykonawcze do ustawy. Obniżona stawka podatkowa przewidziana została m. in. w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług. Z przepisu tego wynika, że w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Od 1 maja 2004r. obniżonej stawki podatkowej nie stosuje się już natomiast do materiałów budowlanych. Jej obniżenia nie przewidują już bowiem ani załączniki do ustawy ani rozporządzenia wykonawcze.

Zastosowanie prawidłowej stawki podatku wymaga zatem ustalenia czy podatnik dokonuje dostawy towarów czy też świadczy usługę. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy). Natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy. Przy czym zarówno towary jak i usługi (za wyjątkiem usług elektronicznych) identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy.

Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. Zaś w przypadku jakichkolwiek trudności w ustaleniu właściwego grupowania, może się zwrócić do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź).

Podkreślenia wymaga, że zgodnie z generalnym trójpodziałem działalności gospodarczej, działalność dzieli się na trzy główne grupy: produkcja, handel i usługi. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w grupowaniach statystycznych. Zgodnie z pkt 5.3.4 statystycznych zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) w zależności od tego kto: producent, firma usługowa, czy handlowa dokonuje montażu artykułów branży budowlanej, tak klasyfikowana jest przez niego czynność, a w konsekwencji taka będzie dla tej czynności odpowiednia stawka VAT.

I tak:

1. roboty instalacyjne, wykonane przez producenta wyrobu siłami własnymi, są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu;

2. budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w dziale PKWiU 45;

3. roboty instalacyjne wykonywane przez sprzedawcę detalicznego, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu, klasyfikowane są tak jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu PKWiU 52.

Oznacza to, że jeżeli podatnik montuje np. dach lub rynny (nie pochodzące z własnej produkcji) i usługi te wykonuje w budynkach mieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB pod symbolem 111(budynki mieszkalne jednorodzinne), 112 (budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe) lub 113 (wyłącznie wówczas gdy dotyczą one budynków kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztorów, domów zakonnych, plebani, kurii, rezydencji Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej), to ponieważ usługi te należą do robót budowlano-montażowych (PKWiU 45), prawidłowe jest stosowanie 7% stawki podatku.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku gdy podmiot całościowo wykonuje usługę budowlaną np. wykonanie dachu (usługi dekarskie) i do jej realizacji wykorzystuje zarówno materiały obcego pochodzenia jak i wytworzone we własnym zakresie.

Zgodnie z powołanymi wyżej zasadami metodycznymi powyższe nie dotyczy jednak czynności, które związane są z produkcją wyrobów montowanych następnie przez podatnika. Jeżeli bowiem producent montuje lub instaluje wyprodukowany przez siebie wyrób budowlany, jego czynność klasyfikowana jest w grupowaniu obejmującym dany wyrób i na gruncie ww. ustawy o podatku od towarów i usług stanowi dostawę towarów a nie usługę. Konsekwentnie prawidłową stawką podatku jest w takim przypadku stawka przypisana do dostawy towaru, tj. 22%. Z sytuacją taką mamy do czynienia np. w przypadku samego montażu wyprodukowanych przez producenta rynien lub rur spustowych .

Ad. 2

Z ogólnej zasady zawartej w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) wynika, iż w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Zakupy materiałów budowlanych, które są zużywane do wykonania usług budowlano-montażowych, służą zatem do osiągania przychodu opodatkowanego stawką 7%, czyli związane są ze sprzedażą opodatkowaną. W tej sytuacji Podatnikowi przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach zakupów.

Ad 3

Zgodnie z § 9 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 90, poz. 798) w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatku niższą niż 22% i świadczenia usług zwolnionych od podatku, faktura dodatkowo zawierać powinna symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W takim przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku.

Art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a, na podstawie którego do usług budowlano-montażowych wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego w okresie do 31 grudnia 2007r. stosuje się obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku nie powołuje się na symbol usługi, zatem w tym przypadku podatnik - oprócz nazwy usługi - zobowiązany jest na fakturze powołać przepis stanowiący podstawę do zastosowania 7% stawki.

Ponadto, z uwagi na fakt, że obniżona stawka dotyczy tylko robót wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego, faktura powinna zawierać symbol obiektu , którego usługa dotyczy. Symbol ten ustalany jest na podstawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB). Aby zasadne było stosowanie 7% stawki powinien to być symbol:

- 111 - charakteryzujący budynki mieszkalne jednorodzinne,

- 112 - charakteryzujący budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,

- 113 budynki zbiorowego zamieszkania ale tylko wówczas, gdy usługa wykonywana jest w budynkach kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztorach, domach zakonnych, plebaniach, kuriach, rezydencjach Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawiczu uznaje przedstawione przez Podatnika stanowisko za prawidłowe.

Interpretacja powyższa została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj