Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-93-1/06
z 13 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-93-1/06
Data
2006.07.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
prawo do odliczenia
samochód ciężarowy
samochód osobowy
sprzedaż


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż samochodu osobowego, zakwalifikowanego w 2001r. jako samochód ciężarowy z prawem do odliczenia , jako rzeczy używanej będzie zwolniona od podatku od towarów i usług?



POSTANOWIENIE
=======================
Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26 czerwca 2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży samochodu osobowego, zakwalifikowanego w 2001r. jako samochód ciężarowy z prawem do odliczenia - stwierdza, iż stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e
=======================
Pismem z dnia 26 czerwca 2006r., Podatniczka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Przedstawiono następujący stan faktyczny:

W ramach prowadzonej działalności zakupiono w 2001 roku samochód, który spełniał wszystkie wymogi do uznania go za samochód ciężarowy, w związku z czym podatek należny został pomniejszony o podatek naliczony związany z zakupem tego samochodu.

Na tle tych okoliczności sformułowano następujące pytanie:

Czy sprzedaż przedmiotowego samochodu, jako rzeczy używanej będzie zwolniona od podatku od towarów i usług?

Jednocześnie Podatniczka stoi na stanowisku, że sprzedaż wyżej wymienionego używanego samochodu jest zwolniona od podatku VAT.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Stosownie do treści przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; (...).

Z uwagi na fakt, iż w momencie nabycia przedmiotowego samochodu podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o zawarty w cenie zakupu podatek naliczony, wyżej wymieniony przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy nie znajduje w sprawie zastosowania.

Ponadto na podstawie przepisu § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy.

W opisanym przypadku zwolnienie to również nie znajduje zastosowania bowiem odliczenia podatku naliczonego przy zakupie przedmiotowego samochodu podatnik nie dokonywał na mocy przepisu art. 86 ust. 3 i 5 cyt. ustawy lecz na podstawie przepisów uchylonej z dniem 1 maja 2004r. ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), zaś przepis § 8 ust. 1 pkt 5 cyt. rozporządzenia jednoznacznie wskazuje, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego miało podatnikowi przysługiwać przy zakupie przedmiotowych pojazdów w związku z postanowieniami przepisu art. 86 ust. 3 i 5 ustawy obecnie obowiązującej. Należy zaznaczyć, że obecnie obowiązujące przepisy oraz przepisy uchylonej ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. zupełnie inaczej regulują prawo i sposób rozliczenia podatku naliczonego przez podatnika przy zakupie pojazdów samochodowych.

Reasumując, w obecnie obowiązujących przepisach prawa podatkowego wydanych w zakresie podatku od towarów i usług brak jest regulacji, która pozwalałaby na zastosowanie zwolnienia od podatku przy dostawie samochodu, przy nabyciu którego podatnik miał prawo do odliczenia podatku naliczonego na ogólnych zasadach, określonych ustawą z dnia 8 stycznia 1993r.

W świetle powyższego stanowisko Podatniczki w sprawie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży samochodu osobowego, zakwalifikowanego w 2001r. jako samochód ciężarowy z prawem do odliczenia jest nieprawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj