Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PM/436-5/06
z 3 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM/436-5/06
Data
2006.04.03



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
lokaty
masa spadkowa
pełnomocnictwo


Pytanie podatnika
Podatnik posiadał kilka pełnomocnictw udzielonych mu przez wujka, do jego lokat bankowych w różnych bankach. Pełnomocnictwa nie obejmowały prawa do złożenia dyspozycji na wypadek śmierci i wygasły w dniu śmierci wujka. Przed śmiercią mocodawcy podatnik skorzystał z dwóch pełnomocnictw i podjął lokaty terminowe, po śmierci wujka nie dokonywał już żadnych wypłat. Podatnik pyta czy w związku z zaistniałą sytuacją podlega ustawie o podatku od spadku i darowizn i obowiązkowi podatkowemu?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity ustawy Dz. U. nr 8 z 2005 r. poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 17.02.2006 r. uzupełnionego następnie 22.03.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe o ile zostanie Pan powołany do spadku po osobie zmarłej.

UZASADNIENIE

Z pisma Pana z dnia 17.02.2006 r. wynika, iż Pana wujek udzielił Panu w dniu 5.12.2005 r. kilku pełnomocnictw do lokat bankowych w różnych bankach. Pełnomocnictwa te nie obejmowały prawa do złożenia dyspozycji na wypadek śmierci. W dniu 20.01.2006 r. wujek Pana zmarł, tym samym wygasły pełnomocnictwa udzielone Panu przez wujka. W piśmie informuje Pan o tym, że przed śmiercią wujka skorzystał Pan z dwóch pełnomocnictw i podjął lokaty terminowe, po śmierci wujka nie dokonywał Pan już żadnych wypłat. W uzupełnieniu wniosku z dnia 22.03.2006 r. informuje Pan, iż po zmarłym wujku nie było prowadzone w Sądzie postępowanie dotyczące nabycia praw do spadku; oraz że w związku z tym nie był Pan powołany do spadku jako spadkobierca. W związku z zaistniałą sytuacją pyta Pan czy podlega ustawie o podatku od spadków i darowizn i obowiązkowi podatkowemu, oraz przedstawia swoje stanowisko, iż nie podlega podatkowi od spadków i darowizn.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Podgórze wyjaśnia co następuje.W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity ustawy Dz. U. Nr 142 z 2004 r. poz. 1514 ze zmian.):
Podatkowi od spadków i darowizn, zwanej dalej "podatkiem", podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
1) spadku;
2) darowizny;
3) zasiedzenia;
4) nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
5) zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w postaci powołania do spadku albo w postaci zapisu.
Zgodnie z art. 1 ust. 2 w/w ustawy podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładcy na wypadek jego śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.
Podjęcie pieniędzy z konta na podstawie pełnomocnictwa nie oznacza, iż pieniądze stały sięwłasnością pełnomocnika. Pozostają one nadal własnością właściciela konta.Ponieważ ustawa o podatku od spadków i darowizn nie zawiera definicji pojęcia "spadek" należy w tym zakresie odwołać się do przepisów ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zmian.). W myśl art. 922 § 1 i § 2 Kodeksu Cywilnego przez spadkobranie należy rozumieć przejście praw i obowiązków majątkowych zmarłego z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. Na spadek składa się ogół praw i obowiązków należących do zmarłego w chwili jego śmierci, które ze swej istoty mogą przejść na jego następców prawnych. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.
Zgodnie z art. 1025 § 1 Kodeksu Cywilnego Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Spadkobierca względem osoby trzeciej, która nie rości sobie praw do spadku z tytułu dziedziczenia, może udowodnić swe prawa wynikające z dziedziczenia tylko stwierdzeniem nabycia spadku (art. 1027 k.c.).
Podjęte przez Pana przed śmiercią wujka lokaty terminowe, należały do zmarłego w chwili jego śmierci, zatem weszły do masy spadkowej i po przeprowadzeniu przez spadkobiercę postępowania spadkowego będą stanowiły przedmiot opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż nie było prowadzone w Sądzie postępowanie dotyczące nabycia praw do spadku. Jeżeli w wyniku przeprowadzonego postępowania zostanie Pan powołany do spadku jako spadkobierca, będzie ciążył na Panu obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn. W przeciwnym wypadku obowiązek podatkowy ciążył będzie na osobach które powołane zostaną na spadkobierców.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w termie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj