Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/423/PDOP-269/344/JB/06
z 5 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/423/PDOP-269/344/JB/06
Data
2006.07.05



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Deklaracje i zaliczki


Słowa kluczowe
zaliczka miesięczna
zaliczka uproszczona


Pytanie podatnika
Czy Spółka prawidłowo przyjęła do obliczenia wysokości zaliczek na podatek dochodowy w 2006r okres działalności w 2004r okres 8 miesięcy ?


P O S T A N O W I E N I E Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.05.2006r., stwierdza, że do wyliczenia kwoty wpłacanych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w uproszczonej formie Spółka powinna przyjąć okres wykazany w złożonym zeznaniu za rok 2004, tj. od 15.04.2004r. do 31.12.2004r. , a więc 9 kolejnych miesięcy.

U Z A S A D N I E N I E Pismem z dnia 22.05.2006r., ( uzupełnionym w dniu 21.06.2006r) .Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny :Spółka została zawiązana Aktem Notarialnym w dniu 08.04.2004r. i zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym dnia 30.04.2004r. W dokumentach rejestrowych złożonych w tutejszym urzędzie jako datę rozpoczęcia działalności wskazano 15.04.2004 r. Spółka złożyła deklarację CIT-2 za okres od 15.04.2004r. do 30.04.2004r., w której wykazała przychody w wysokości 13,03 zł, a koszty w wysokości 23.610,98zł, oraz zeznanie CIT -8 za okres od 15.04.2004r. do 31.12.2004r., z którego wynika dochód do opodatkowania.W roku 2006 Spółka wybrała formę wpłacania zaliczek na podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 25 ust. 6 i 6a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Za podstawę obliczenia wysokości zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w 2006r. przyjęła dochód za 2004r. , a okres działalności 8 miesięcy.

Spółka sformułowała też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iżZa podstawę obliczenia wysokości zaliczek na podatek dochodowy w 2006r Spółka może przyjąć okres działalności w 2004r okres 8 miesięcy

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia , postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) o podatku dochodowym od osób prawnych ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji, zwanych dalej "podatnikami".

Z art. 161 § 1 ustawy z 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 Nr 94, poz. 1037 ze zm.) wynika, iż z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. Do powstania spółki z ograniczona odpowiedzialnością wymaga się, zgodnie z brzmieniem art. 163 pkt 5 w/w ustawy, wpisu do rejestru. A więc w okresie pomiędzy zawarciem umowy a wpisem do rejestru mamy doczynienia ze spółka kapitałową w organizacji, która zgodnie z brzmieniem art. 1 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest podatnikiem tego podatku.

Spółka w organizacji ma tę cechę, że jako podmiot prawa ma charakter przejściowy, tj. istnieje od momentu zawiązania do czasu zajścia przyczyn przejścia w spółkę właściwą lub rozwiązania umowy spółki. Kres istnienia spółki w organizacji przynosi wpis do rejestru. W takim przypadku zgodnie z zasadą kontynuacji, spółka właściwa wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki, wspólnicy spółki w organizacji stają się zaś wspólnikami spółki. Spółka przejmuje zobowiązania związane z czynnościami podjętymi przed wpisem.

Zgodnie art.8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Na podstawie art. 8 ust. 2 w/w. ustawy, w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności, pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych.

Z kolei w świetle art.25 ust.1 ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem ust. ust. 2a, 3-6a oraz art. 21 i 22, są obowiązani bez wezwania składać deklarację, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Jak stanowi art. 25 ust. 2 w/w. ustawy deklaracje i zaliczki miesięczne, o których mowa w ust. 1, za okres od pierwszego do przedostatniego miesiąca roku podatkowego składa się i uiszcza w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczka za ostatni miesiąc jest uiszczana w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do 20 dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego; ostateczne rozliczenie podatku za rok podatkowy następuje w terminie ustalonym do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (poniesionej straty) za ten rok. Jednakże ustawodawca przewidział odstępstwa od tej zasady.

Na podstawie art. 25 ust. 6 w/w ustawy podatnicy mogą, bez obowiązku składania deklaracji miesięcznych, wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.

Z kolei art. 25 ust. 6a wym. ustawy stanowi, iż jeżeli zeznanie, o którym mowa w art. 27 ust. 1, złożone w roku poprzedzającym dany rok podatkowy dotyczy roku podatkowego, który trwał krócej lub dłużej niż 12 kolejnych miesięcy - podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne za dany rok podatkowy w uproszczonej formie w wysokości podatku należnego, wykazanego w tym zeznaniu, przypadającego proporcjonalnie na każdy miesiąc tego roku podatkowego, którego zeznanie dotyczy.

Zatem wysokość miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy wpłacanej w uproszczonej formie uzależniona jest od podatku należnego wykazanego we wcześniejszych zeznaniach, a mianowicie stanowi równowartość 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w poprzednim roku podatkowym, a jeżeli rok, którego dotyczy to zeznanie nie trwał 12 miesięcy, to proporcjonalnie do ich liczby.

Należy zauważyć, iż przepis art. 25 ust. 6a ustawy nie stanowi o obliczaniu wysokości zaliczki proporcjonalnie do kolejnych pełnych miesięcy roku kalendarzowego, czy też proporcjonalnie do liczby dni roku, za który należny podatek dochodowy, stanowi podstawę obliczenia zaliczki.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka rozpoczęła prowadzenie działalności od 15.04.2004r. Pierwszą deklarację CIT-2 Spółka złożyła za okres od 15.04.2004r. do 30.04.2004r. będąc jeszcze Spółką w organizacji. Z deklaracji tej wynikała strata. Zeznanie CIT -8 Spółka złożyła za okres od 15.04.2004r. do 31.12.2004r. Natomiast z zeznania CIT-8 za okres 15.04.2004r. do 30.04.2004r. wynikał dochód do opodatkowania.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny należy stwierdzić, że do wyliczenia kwoty wpłacanych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w uproszczonej formie Spółka powinna przyjąć okres wykazany w złożonym zeznaniu za rok 2004, tj. okres od 15.04.2004r. do 31.12.2004r. , a więc 9 kolejnych miesięcy.

Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznaje, iż stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 22.05.2006r., jest nie prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj