Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PDFN/415-65/06
z 13 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDFN/415-65/06
Data
2006.06.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
zwrot podatku
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy kwota zwróconego częściowo w 2005 r. podatku zapłaconego za granicą (i potrąconego w zeznaniu za 2004 r.) podlega doliczeniu do dochodów osiągniętych w 2005 r. lub doliczeniu do podatku za 2005 r. ?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego z dnia 26.04.2006 r. (wpływ do tut. Urzędu dnia 26.04.2006 r.), uzupełnionym pismem w dniu 12.05.2006 r., w kwestii:

- Czy kwota zwróconego częściowo w 2005 r. podatku zapłaconego za granicą (i potrąconego w zeznaniu za 2004 r.) podlega doliczeniu do dochodów osiągniętych w 2005 r. lub doliczeniu do podatku za 2005 r. ? - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny opisany we wniosku. Wnioskodawczyni w roku 2005 uzyskała dochody z wynagrodzenia ze stosunku pracy zarówno w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii. Ponadto otrzymała zwrot części potrąconego wcześniej podatku za rok 2004 (podatek za rok 2004 uzyskany z tytułu pracy za granicą był w całości rozliczony przez Podatniczkę w Polsce).

Z uwagi na różne opinie organów podatkowych dotyczące istnienia lub nieistnienia obowiązku doliczenia zwróconego (a poprzednio odliczonego) z zagranicy podatku w zeznaniu rocznym, Wnioskodawczyni zwróciła się z prośbą o wskazanie, czy kwota wspomnianego zwrotu powinna zostać wykazana w rubryce nr 160 - "Dochody osiągnięte za granicą, o które zwiększona jest podstawa obliczenia podatku (...) lub w rubryce 164 - "Doliczenia do podatku". Ponadto Podatniczka nadmieniała, że wykazanie kwoty zwrotu podatku w rubryce 164 znacząco zmienia wysokość kwoty należnej do zapłaty urzędowi skarbowemu.

Stanowisko Wnioskodawcy w sprawie. Zdaniem Wnioskodawczyni: "podatek dochodowy z dochodu osiągniętego za granicą, zwrócony w 2005 r. powinien być zaliczony do ogólnych dochodów osiągniętych w 2005 r., a nie doliczony do podatku za 2005 r.".

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy. Zgodnie z treścią art. 45 ust. 3a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2005 r., w przypadku otrzymania zwrotu uprzednio:

1) zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne,

2) odliczonej darowizny, o której mowa w art. 26 ust. 1 pkt 9,

3) odliczonej wpłaty, o której mowa w art. 27d

- w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w ust. 1 lub ust. 1a pkt 2, składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, podatnik jest obowiązany doliczyć do dochodu lub podatku, obliczonego zgodnie z art. 27 albo 30c, kwoty uprzednio odliczone.

Konstrukcja cytowanego przepisu art. 45 ust. 3a wskazuje, iż przypadki w nim wymienione mają charakter katalogu zamkniętego, co oznacza, że wystąpienie innych okoliczności niż zakreślone tym przepisem nie może stanowić podstawy do żądania dokonania przez podatnika doliczenia do dochodu lub podatku otrzymanych zwrotów, w rozpatrywanym przypadku w sytuacji, gdy podatnik zapłacił podatek za granicą i przy obliczeniu podatku należnego w Polsce za 2004r. odliczył go od podatku, a następnie w 2005 r. uzyskał zwrot podatku zapłaconego za granicą. Takiego bowiem obowiązku przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w stanie prawnym obowiązującym za rok podatkowy 2005, nie nakładają.

Zatem mając na względzie okoliczności rozpatrywanej sprawy i powołane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy stwierdzić, iż kwota uzyskanego przez Wnioskodawczynię w 2005 r. zwrotu podatku zapłaconego za granicą nie podlega doliczeniu ani do dochodu, ani do podatku za 2005 r.

Na marginesie sprawy należy jedynie zasygnalizować, iż zgodnie z Projektem zmian z dnia 19.04.2006 r. do ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, ulegnie zmianie treść art. 45 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z projektowanym zapisem, po wejściu w życie noweli, podatnik będzie miał obowiązek uwzględnić kwotę zwróconego podatku w zeznaniu podatkowym za rok podatkowy, w którym otrzymał zwrot zapłaconego za granicą i odliczonego podatku.

Mając na względzie okoliczności sprawy orzeczono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz stan prawny obowiązujący na dzień zdarzenia opisanego we wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj