Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PD/423-14/GC/2006
z 20 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-14/GC/2006
Data
2006.06.20



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dotacja celowa
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
pomoc zagraniczna
środki pomocowe
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy dotacja ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, otrzymana za pośrednictwem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, a związku z tym, czy koszty związane z jej wykorzystaniem nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów.


Postanowienie

Działając na podstawie art. 14a §4 i art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki dotyczące stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opisane w piśmie z dnia 21 marca 2006 r. jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 21 marca 2006 r., które do Kancelarii tutejszego Urzędu wpłynęło w dniu 24 marca 2006 r., Spółka zwróciła się z wnioskiem do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku jest następujący:

Na mocy umowy zawartej 1 marca 2006 r. pomiędzy Spółką a Ministerstwem Rozwoju Regionalnego, Spółka przyjęła do realizacji zadanie publiczne o charakterze informacyjno - edukacyjnym, dotyczące wdrażania funduszy strukturalnych. W wykonaniu tego zadania Spółka wydawać będzie cotygodniowo broszury zawierające informacje na temat roli Unii Europejskiej w procesie zwiększania konkurencyjności polskiej gospodarki oraz możliwości wykorzystania funduszy strukturalnych. Broszury te będą stanowiły dodatki do poniedziałkowych wydań ......... . Na realizację zadania Spółka otrzyma od Zleceniodawcy dotację w kwocie 79.440 zł, stanowiącą 75% kalkulowanych kosztów zadania. Dotacja pochodzi ze środków projektu dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.Spółka zwróciła się z pytaniem, czy dotacja ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, otrzymana za pośrednictwem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, a związku z tym, czy koszty związane z jej wykorzystaniem nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów.Zdaniem Spółki, przychody z tytułu otrzymanej dotacji są przychodem zwolnionym w oparciu o art. 17 ust. 1 pkt. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a poniesione z tych środków wydatki nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodu.

Tutejszy organ podatkowy po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawia następujące stanowisko:

Stosownie do postanowień art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zwanej dalej - "ustawą", wolne od tego podatku są: "dochody uzyskane przez podatników od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym także ze środków z programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, właściwego ministra lub agencje rządowe; w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc".Z treści powołanego wyżej przepisu wynika, że dochodami nie podlegającymi opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, są środki pomocowe otrzymane od wymienionych w przepisie podmiotów zagranicznych, a podmiotem uprawnionym do zwolnienia jest adresat tych środków.Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego jest unijnym funduszem strukturalnym, mającym za zadanie współfinansowanie przedsięwzięć - programów operacyjnych - niwelujących dysproporcje w poziomie rozwoju regionalnego krajów członkowskich Unii, a Program Operacyjny "Pomoc Techniczna" jest jednym z projektów realizowanych z udziałem środków tego Funduszu. W ramach tego programu podejmowane są - między innymi - działania mające na celu upowszechnianie informacji i promocja funduszy strukturalnych.W ocenie organu podatkowego, w przedstawionym stanie faktycznym, uzyskana przez Spółkę dotacja na sfinansowanie wydania broszur informacyjnych nie korzysta ze zwolnienia wynikającego z art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy. Zwolnienie to nie wynika bowiem z samego faktu realizacji przez Spółkę zadania objętego Programem Operacyjnym Pomoc Techniczna, ale jest uwarunkowane spełnieniem przez podatnika warunków wynikających z powołanego przepisu. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika natomiast, że Spółka na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego "Pomoc Techniczna" realizuje zadanie informacyjno - edukacyjne, dotyczące wdrażania funduszy strukturalnych w województwie opolskim. Spółka jest więc wykonawcą zleconego zadania, za które otrzymuje zapłatę od zleceniodawcy. Otrzymana kwota nie jest tym samym bezzwrotną pomocą, o której mowa w powołanym przepisie, ale zapłatą za wykonaną usługę. Z kolei wydatki i koszty związane z wydaniem przedmiotowych broszur sfinansowane otrzymaną dotacją będą kosztami uzyskania przychodów, stosownie do postanowień art. 15 i art.16 ust. 1 ustawy.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.Zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Spółki, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych. Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 i art. 223 § 1, w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.), podania i załączniki do podań składane w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej podlegają opłacie skarbowej. Szczegółowy wykaz opłaty skarbowej zawiera załącznik do wyżej wymienionej ustawy. Zgodnie z poz. 1 części I tego załącznika, opłata skarbowa od podania wynosi 5 zł, natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50 gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj