Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-49-1/06
z 14 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-49-1/06
Data
2006.06.14



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
duplikat faktury
faktura VAT
moment powstania obowiązku podatkowego
podatek od towarów i usług
usługi telekomunikacyjne


Pytanie podatnika
W którym miesiącu należy ująć duplikat faktury w rejestrze VAT i w deklaracji, za który miesiąc należy rozliczyć naliczony podatek od towarów i usług?
Czy w miesiącu otrzymania duplikatu lub następnym, czy tez poprzez korektę deklaracji VAT-7 za miesiąc marzec 2005r.?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21 marca 2006r., w zakresie podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 21 marca 2006r. Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny:

W miesiącu marcu 2006r. Spółka otrzymała duplikat faktury VAT, dotyczący faktury wystawionej w dniu 18 lutego 2005r., za usługi telekomunikacyjne. Na duplikacie faktury VAT określono termin płatności na 4 marca 2005r. natomiast duplikat faktury został wystawiony w dniu 13 marca 2006r.

Na tle tych okoliczności sformułowano pytanie:

  • W którym miesiącu należy ująć ww. duplikat faktury w rejestrze VAT i w deklaracji za który miesiąc należy rozliczyć naliczony podatek od towarów i usług, czy w miesiącu otrzymania duplikatu lub następnym, czy tez poprzez korektę deklaracji VAT-7 za miesiąc marzec 2005r.?

Stanowisko Spółki

Zdaniem Spółki prawo do odliczenia podatku od towarów i usług powstało w miesiącu otrzymania duplikatu, w związku z czym podatnik może rozliczyć naliczony podatek od towarów i usług z ww. faktury w miesiącu otrzymania duplikatu tj. marcu 2006r., bądź miesiącu następnym tj. miesiącu kwietniu 2006r..

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje co następuje:

Zgodnie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Na podstawie art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy - w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności. Art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT ma zastosowanie m.in. w przypadku świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych. Jednocześnie w myśl art. 86 ust. 11 ustawy o VAT jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż w przypadku otrzymania przez Spółkę duplikatu faktury dokumentującej nabycie usług telekomunikacyjnych, a więc usług o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony określony w duplikacie faktury powstanie w rozliczeniu za okres w którym przypada termin płatności, tj. marzec 2005r. bądź w miesiącu następnym.

Zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy o VAT jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

W konsekwencji Spółka w celu realizacji prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w otrzymanym duplikacie faktury winna dokonać korekty deklaracji podatkowej, za okres w którym to prawo wystąpiło tj. za marzec 2005r. bądź kwiecień 2005r.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj