Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PO/436-1/06
z 4 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO/436-1/06
Data
2006.05.04



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
ulga mieszkaniowa
zakres


Pytanie podatnika
Czy spadkobierca ma prawo do skorzystania z ulgi art. 16, w przypadu odziedziczenia dwóch lokali mieszkalnych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 10.02.2006 r. (data wpływu 13.02.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

We wniosku z dnia 10.02.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiła Pani następujący stan faktyczny:
W oparciu o Postanowienie Sądu Rejonowego dla ... sygn. akt... nabyła Pani w całości spadek po zmarłym X. W skład majątku spadkowego wchodzi głównie; odrębna własność lokalu mieszkalnego o pow. 125m², spółdzielcze własnościowe prawo do innego lokalu o powierzchni nie przekraczającej 40m², udziały w nowopowstałej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz udziały w działce gruntowej położonej w małej miejscowości poza K.

Zwróciła się Pani do tut. organu podatkowego między innymi z zapytaniem:
- czy ma prawo, stosownie do treści art. 16 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, wybrać dla swego zamieszkania jeden z lokali objętych w wyniku dziedziczenia i skorzystać z ulgi z tytułu zamieszkania.

Z treści stanowiska przedstawionego w sprawie wynika, że ma Pani prawo, stosownie do treści art. 16 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn wybrać dla swojego zamieszkania jeden z lokali objętych w wyniku dziedziczenia. Wybranie przez podatnika dla celów mieszkaniowych własności lokalu mieszkalnego o pow. 125m² pozwoli podatnikowi, stosownie do treści art. 16 ust. 1 w/w ustawy na uzyskanie ulgi w ten sposób, iż do podstawy opodatkowania podatkiem od spadków nie będzie wliczona powierzchnia użytkowa lokalu od wysokości nie przekraczającej 110m².

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, udzielając pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, uznał, że prezentowane przez spadkobierczynię stanowisko jest prawidłowe, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. Nr 142 poz. 1514 ze zm.) w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawem do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczone do I grupy podatkowej nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nie przekraczającej 110 m² powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.
Stosownie do art. 16 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn ulga mieszkaniowa przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:
1) są obywatelami polskimi lub mają miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
2) nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność nieruchomość bądź będąc nimi przeniesie własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy,
3) nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego,
4) nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu,
5) będą zamieszkiwać w nabytym w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:
a) od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,
b) od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.
Z przedłożonego stanu faktycznego wynika, że spadkobierczyni przed nabyciem spadku nie była wyłącznym właścicielem budynku mieszkalnego, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego i innych wymienionych w art. 16 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jeżeli złoży Pani stosowne oświadczenie potwierdzające spełnienie warunków wymienionych w art. 16 ust. 2, to do podstawy opodatkowania nie będzie wliczona powierzchnia użytkowa lokalu do wysokości nie przekraczającej 110 m², z tego lokalu w którym Pani zamieszka.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podmiotu (podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe), wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

POUCZENIE:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, w terminie siedmiu dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj