Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/BF/415-19/GJ/06
z 25 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/BF/415-19/GJ/06
Data
2006.04.25



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z praw majątkowych


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
nabycie praw majątkowych
prawa majątkowe
zbycie praw majątkowych


Pytanie podatnika
Czy w przypadku sprzedaży wierzytelności opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży wierzytelności a wartością nabycia wierzytelności?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa / tj. Dz. U. z 2005r., nr 8, poz. 60 z późn. zm. / , art. 9 ust. 1 i 2, art. 10 ust. 1 pkt 7, art. 18 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm./, art. 509 - 518 ustawy z dnia 23.04.1964r. - Kodeks Cywilny / Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm./ w związku z wnioskiem z dnia 14.02.2006r. w sprawie opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży wierzytelności , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie potwierdza Pani stanowisko i uznaje je za prawidłowe .


U Z A S A D N I E N I E


Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę:

Wnioskodawca , osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej ma zamiar nabyć wierzytelność w celu późniejszej odsprzedaży z zyskiem. Co w takim przypadku jest dochodem, od którego należy zapłacić podatek dochodowy?

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawcy opodatkowaniu podlega zysk, czyli różnica między przychodem ze sprzedaży wierzytelności a kosztem uzyskania przychodu czyli wartością nabycia przez wnioskodawcę wierzytelności.

Ocena prawna stanowiska:

Sprzedaż wierzytelności została uregulowana w ustawie z dnia 23.04.1964r.-Kodeks Cywilny / Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm. /. Zgodnie z art. 509 k.c. wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią / przelew / , chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. W konsekwencji oznacza to zmianę wierzyciela. W wyniku przelewu, cesji wierzytelności wygasa u dotychczasowego wierzyciela stosunek zobowiązaniowy z dłużnikiem, powstają natomiast nowe stosunki zobowiązaniowe w rozumieniu cywilnoprawnym pomiędzy nabywcą wierzytelności a dłużnikiem oraz pomiędzy zbywcą a nabywcą wierzytelności , jeżeli przeniesienie wierzytelności jest odpłatne. Przeniesienie wierzytelności może bowiem być dokonane pod tytułem odpłatnym lub darmym, jednakże obecnie najpopularniejszą formą przeniesienia wierzytelności jest jej sprzedaż.

W przedmiotowej sprawie zapytanie dotyczy podatkowych konsekwencji zbycia wierzytelności u jej zbywcy.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000r. , nr 14, poz. 176 z późn. zm./, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21 i 52 ustawy. Wśród źródeł przychodów określonych w art. 10 ustawy o podatku dochodowym ustawodawca wymienił w ust. 1 pkt 7 m. in. prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych. Definiując prawa majątkowe w art. 18 ustawy nie wymienił przychodów ze sprzedaży wierzytelności z uwagi na przykładowy katalog praw majątkowych podany w w/w przepisie, katalog jednak jest otwarty, a zatem jest możliwe zaliczenie do niego także innych praw , nigdzie w ustawie nie wymienionych w tym cesję wierzytelności. Ustawa również nie ustaliła szczególnych zasad określania dochodu z praw majątkowych, dlatego też w tym zakresie należy stosować ogólną zasadę określoną w art. 9 ust. 2 ustawy. Dochodem jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Dochody z praw majątkowych, podlegają kumulacji z innymi dochodami w zeznaniu rocznym za rok podatkowy, w którym dokonano sprzedaży wierzytelności.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie zgadza się ze stanowiskiem wnioskodawcy , że w sytuacji opisanej we wniosku opodatkowaniu podlega zysk czyli różnica między przychodem uzyskanym ze sprzedaży wierzytelności a kosztem jej nabycia .

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj