Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US. XVII/415/52/06
z 28 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US. XVII/415/52/06
Data
2006.04.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
ekwiwalent pieniężny
odzież ochronna
odzież osobista


Pytanie podatnika
dotyczy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wypłacanego pracownikom przez pracodawcę ekwiwalentu za pranie odzieży ochronnej


Działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe i wypłacany pracownikom przez pracodawcę ekwiwalent za pranie odzieży ochronnej korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W dniu 1.02.2006 r. (pismo z dnia 26.01.2006 r.) do tut. Urzędu wpłynął wniosek P. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w P. ekwiwalenty za pranie odzieży roboczej wypłacane są pracownikom w myśl art. 2379 kodeksu pracy, a ich wysokość ustalana jest zgodnie z zarządzeniem rektora uczelni, gdyż uczelnia aktualnie nie ma możliwości samodzielnego dokonywania prania i konserwacji odzieży roboczej. Wypłacane ekwiwalenty uczelnia uwzględniła w przychodzie objętym podatkiem. W związku z powyższym płatnik zwrócił się z zapytaniem, czy ekwiwalenty wypłacane pracownikom za pranie odzieży roboczej traktować należy jako przychód pracownika podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem płatnika ekwiwalent za pranie odzieży roboczej nie został wykazany w zwolnieniach wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z powyższym należało go uwzględnić w przychodzie objętym podatkiem. Wnioskodawca nie ma jednak pewności co do prawidłowości postępowania i czy takie ekwiwalenty podlegają jednak opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, stwierdza, iż w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajduje przepis art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Wszedł on w życie z dniem 1.01.2005 r., mocą regulacji ustawy z dnia 18.11.2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 263, poz. 2619). Stosownie do zmienionej regulacji, wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Zgodnie z art. 2377 i art. 2379 (zawartym w dziale dziesiątym: Bezpieczeństwo i higiena pracy) ustawy z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.), pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, jeśli własna odzież pracownika może ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu, lub jeśli wymagają tego procesy technologiczne, sanitarne oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. W sytuacji, gdy pracodawca nie może zapewnić pracownikowi prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego, w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika.

W związku z powyższym, uwzględniając okoliczności przedstawione w piśmie oraz przytoczone przepisy prawa, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie informuje, iż świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, wypłacone pracownikom na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj