Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-005/200/Z/K/06
z 3 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-005/200/Z/K/06
Data
2006.07.03



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
dotacja
Fundusz Pracy
środek trwały


Pytanie podatnika
Jak wynika ze złożonego wniosku, w związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej podatnikowi zostały przyznane środki na zakup sprzętu i oprogramowania z tyt. przyznania środków na podjecie działalności gospodarczej ? W związku, z czym prosi o określenie, czy materiały w/w może uwzględnić w wykazie środków trwałych i rozpocząć ich amortyzację. Dotację otrzymał przed podjęciem działalności gospodarczej - uważa, że po dokonaniu wpisu do ewidencji środków trwałych istnieje możliwość skorzystania z odpisów amortyzacyjnych, które stanowią koszty uzyskania przychodów.


Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnych źródeł są wszelkie poniesione koszty w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Użyte sformułowanie "wszelkie poniesione koszty w celu osiągnięcia przychodów" wskazuje, iż za koszt uzyskania przychodów może być uznany jedynie wydatek, który pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym ze źródłem przychodów. Oznacza to, iż wydatek sfinansowany ze środków przyznanych osobie bezrobotnej z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej, będzie stanowił koszt uzyskania przychodów ze źródła jakie stanowi pozarolnicza działalność gospodarcza, o ile spełnia kryterium zaliczenia do kategorii kosztu i jednocześnie nie jest wymieniony w art. 23 ustawy.

Wobec powyższego środki przeznaczone na uruchomienie działalności gospodarczej w tym m.in. na zakup środków trwałych o wartości początkowej poniżej 3.500,00 zł będą kosztem uzyskania przychodów, pod warunkiem, że podatnik wybierze opodatkowanie na zasadach ogólnych, zaprowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów (art. 24 ust. 2 wyżej powołanej ustawy).

Natomiast za koszt uzyskania przychodów w świetle obowiązujących przepisów nie można uznać odpisów amortyzacyjnych od zakupionych środków trwałych o wartości początkowej powyżej 3.500,00 zł, których zakup sfinansowano ze środków przyznanych z Funduszu Pracy. Przemawia za tym treść art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z którą nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Otrzymane przez Podatnika z Funduszu Pracy środki finansowe przeznaczone na zakup środków trwałych są formą zwrotu wydatków poniesionych na ich nabycie i mieszczą się w pojęciu "zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie". Bez znaczenia jest fakt, iż środki finansowe Podatnik otrzymał przed dokonaniem wydatku. Należy bowiem uwzględnić jednoznaczne intencje przyznania środków z Funduszu Pracy, które miały służyć między innymi sfinansowaniu Podatnikowi zakupu środków trwałych. W omawianym przypadku trzeba mieć na uwadze ostateczny rezultat, jakim jest rzeczywista refundacja poniesionych wydatków.

W oparciu o powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew nie podziela Pana stanowiska przedstawionego we wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj