Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
P IV/436-1/06
z 8 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P IV/436-1/06
Data
2006.03.08



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
darowizna
kontynuacja działalności
podatek od spadków i darowizn
zakład
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy dziecko w momencie założenia własnej działalności i przyjęcia darowizny będzie zwolnione od podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem spełnienia wymogu prowadzenia zakładu przez okres 5 lat w stanie niepogorszonym?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 1.02.2006r. podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn nabycia w drodze darowizny towarów i środków trwałych przez dziecko, które będzie prowadzić działalność gospodarczą

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 1.02.2006r. podatnik wniósł o udzielenie interpretacji m. in. przepisów art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Przedstawiając stan faktyczny strona podaje, że prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Przedmiotem tej działalności jest m. in. sprzedaż artykułów wyposażenia ogrodów, krzewów ozdobnych oraz sprzedaż usług stolarskich w zakresie wyposażenia ogrodów. Podatnik zamierza przekazać w drodze darowizny, przed likwidacją swojej działalności, wszystkie towary handlowe oraz środki trwałe dziecku, które chce założyć własną działalność gospodarczą. Wnioskodawca prosi o potwierdzenie słuszności swojego stanowiska w tej sprawie. Jego zdaniem dziecko w momencie założenia własnej działalności i przyjęcia darowizny będzie zwolnione od podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem spełnienia wymogu prowadzenia zakładu przez okres 5 lat w stanie niepogorszonym.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego na wstępie należy zauważyć, że istotą darowizny - w myśl art. 888 Kc - jest zobowiązanie się darczyńcy do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Na podstawie przepisów art. 1 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004r. Nr 142, poz. 1514, z późn. zm.) podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny.

Zgodnie z przepisem art. 4 ust. 1 pkt 10 tej ustawy zwalnia się od podatku nabycie przez zstępnych w drodze darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części, pod warunkiem, że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres, co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia darowizny; niedotrzymanie tych warunków spowoduje utratę zwolnienia od podatku, z wyjątkiem niemożności dalszego prowadzenia tej działalności na skutek zdarzeń losowych; w wypadkach tych podatek obniża się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności przez obdarowanego.

Z uwagi na brak definicji zakładu w ustawie o podatku od spadków i darowizn, należy przyjąć ją posiłkując się zamieszczoną w art. 551 Kodeksu cywilnego definicją przedsiębiorstwa. W myśl tego przepisu przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Pojęcie "zakład" należy, więc rozumieć jako wyodrębnioną formę działalności, stanowiącą całość organizacyjną z wszystkimi prawami i zobowiązaniami ciążącymi na tym zakładzie.

W opisanej sytuacji warunkiem skorzystania z przedmiotowego zwolnienia jest, aby w darowanym zakładzie była prowadzona działalność gospodarcza w momencie dokonania darowizny, która następnie będzie prowadzona w stanie niepogorszonym przez okres, co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia darowizny przez obdarowanego.

Biorąc powyższe pod uwagę stanowisko wnioskodawcy uznać należy za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj