Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/RM/436/art.14a/7/PCC/1a/06/EB
z 29 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/RM/436/art.14a/7/PCC/1a/06/EB
Data
2006.03.29



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
nieruchomości
osoby trzecie
przeniesienie prawa własności


Pytanie podatnika
Czy przeniesienia własności nieruchomości na osobę trzecią, w wykonaniu zawartej umowy powierniczej, podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku ze złożonym wnioskiemz dnia 03.01.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, w kwestii dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu przeniesienia własności nieruchomości na osobę trzecią,w wykonaniu zawartej umowy zlecenia, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów

postanawia

uznać za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku.


UZASADNIENIE


Z treści wniosku wynika, że wnioskodawczyni zawarła umowę zlecenia, na podstawie której na rachunek zleceniodawcy nabędzie nieruchomość, na nabycie której otrzyma środki finansowe, a następnie przedmiotową nieruchomość, w wykonaniu umowy zlecenia przeniesie na własność zleceniodawcy. Za wykonanie umowy zlecenia zleceniobiorca otrzyma określone wynagrodzenie powiększone o podatek VAT.

Zdaniem wnioskodawczyni przeniesienie własności nieruchomości na zleceniodawcę w wykonaniu umowy zlecenia nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Umowa powiernicza w polskim prawie należy do umów nie nazwanych. Najczęściej podstawwą skonstruowania umowy powierniczej jest umowa zlecenia, stąd prawa i obowiązki stron takiej umowy są oceniane wg przepisów o zleceniu. Jest to nazwana umowa o świadczenie usług, do której stosownie do art. 750 Kodeksu cywilnego stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu albo wprost jako zlecenie.

Na podstawie przepisów art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.) podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Nabycie przedmiotowej nieruchomości na podstawie umowy sprzedaży od sprzedającego, jako osoby fizycznej, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Natomiast przeniesienie zakupionej nieruchomości na własność zleceniodawcy w wykonaniu wcześniej zawartej umowy zlecenia, nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem.

Stosownie do przepisów art. 734 K.c. zlecenie obejmuje umocowanie do wykonania czynności w imieniu dającego zlecenie.Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj