Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/RM/436/art.14a/7/PCC/1/06/EB
z 14 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/RM/436/art.14a/7/PCC/1/06/EB
Data
2006.03.14



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
nieruchomości
umowa zlecenia
zakup gruntu


Pytanie podatnika
Czy otrzymanie, w ramach umowy powierniczej, środków finansowych powierzonych przez zleceniodawcę na zakup nieruchomości, podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 03.01.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu otrzymania, w ramach umowy powierniczej, środków finansowych powierzonych przez zleceniodawcę na zakup nieruchomości, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów

postanawia

uznać za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione w pkt 2 wniosku


UZASADNIENIE


Z przedstawionego stanu faktycznego i stanowiska wynika, że wnioskodawczyni zawarła umowę powierniczą, na podstawie której nabędzie nieruchomość na rachunek zleceniodawcy. W ramach tej umowy zleceniodawca powierzy zleceniobiorcy środki finansowe, które w całości zostaną wydatkowane na nabycie wymienionej nieruchomości.

Zdaniem wnioskodawczyni, zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych otrzymanie środków finansowych powierzonych przez zleceniodawcę, które w całości zostaną wydatkowane na nabycie nieruchomości na podstawie zawartej umowy powierniczej, nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Umowa powiernicza w polskim prawie należy do umów nie nazwanych. Najczęściej podstawą skonstruowania umowy powierniczej jest umowa zlecenia, stąd prawa i obowiązki stron takiej umowy są oceniane wg przepisów o zleceniu. Jest to nienazwana umowa o świadczenie usług, do której stosownie do art. 750 Kodeksu cywilnego stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu albo wprost jako zlecenie.

W świetle przepisów ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają te umowy nazwane, które wymienione są w art. 1 ust. 1 cytowanej ustawy, przy czym nie nazwa a cel umowy decyduje o charakterze czynności cywilnoprawnej.

W katalogu czynności cywilnoprawnych nie została wymieniona umowa zlecenia ani umowa powiernicza.

Otrzymanie środków finansowych w ramach zawartej umowy powierniczej (zlecenia), nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 741 Kodeksu cywilnego "przyjmującemu zlecenie nie wolno używać we własnym interesie rzeczy i pieniędzy dającego zlecenie...".

Z treści wniosku wynika, że powierzone przez zleceniodawcę środki finansowe mają ściśle określony cel przeznaczenia, co uniemożliwia dysponowanie nimi w sposób swobodny. Zatem przedstawione przez wnioskodawczynię stanowisko dotyczące otrzymania środków finansowych powierzonych przez zleceniodawcę na ściśle określony cel w ramach umowy powierniczej, nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj