Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PP/443-38/06
z 31 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-38/06
Data
2006.03.31



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
eksport (wywóz)
korekta podatku
stawki podatku
wywóz towarów


Pytanie podatnika
Spółka dokonała sprzedaży eksportowej w październiku 2005 r. W związku z brakiem potwierdzenia dokonania eksportu opodatkowano podatkiem VAT sprzedaż stawką krajową w listopadzie 2005 r. Czy w związku z otrzymaniem dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Współnoty w miesiącu styczniu 2006 r. może skorygować podatek należny w deklaracji za miesiąc styczeń, wykazując również sprzedaż eksportową w tej samej deklaracji?.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 27 lutego 2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lutego 2006 r. w tut. Organie podatkowym został złożony wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług. We wniosku Spółka zawarła pytanie: "czy w związku z otrzymaniem dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty w miesiącu styczniu 2006 r. może skorygować podatek należny w deklaracji za miesiąc styczeń, wykazując również sprzedaż eksportową w tej samej deklaracji ?

Z treści wniosku wynika, że Spółka jest producentem torebek skórzanych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży eksportowej. W miesiącu październiku 2005 r. Spółka dokonała sprzedaży eksportowej. Towar został zgłoszony do procedury wywozu zgodnie z obowiązującymi przepisami i wszystkie dokumenty związane z tą sprzedażą określają Spółkę jako eksportera. W związku, z brakiem potwierdzenia przekroczenia granicy przed złożeniem deklaracji VAT-7 za październik 2005 r. nie wykazano tej sprzedaży w deklaracji za ten okres. Również w miesiącu listopadzie 2005 r. Spółka nie otrzymała potwierdzenia dokonania eksportu przed złożeniem deklaracji za miesiąc listopad 2005 r. i w związku z tym, była zobowiązana do opodatkowania tej sprzedaży stawką krajową i wykazania jej jako sprzedaży krajowej w deklaracji VAT- 7. Potwierdzenie przekroczenia granicy (karta 3 dokumentu SAD potwierdzona przez Urząd Celny wyprowadzenia) Spółka otrzymała w dniu 11 stycznia 2006 r.
Zdaniem Spółki, jest uprawniona do dokonania korekty podatku należnego (wykazanego w w m-cu listopadzie 2005 r.) w rozliczeniu za okres, w którym otrzymała potwierdzenie czyli za miesiąc styczeń 2006 r., jednocześnie do wykazania sprzedaży eksportowej ze stawką O % również w miesiącu styczniu 2006 r.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega eksport towarów. Przez eksport towarów, stosownie do art. 2 ust. 8 cyt. ustawy, rozumie się potwierdzony przez urząd określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:
a) dostawcę lub na jego rzecz, bądź
b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 cyt. ustawy w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt. 8a, stawka podatku wynosi 0%.

Zgodnie z art. 41 ust. 6 cyt. ustawy stawkę 0% stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4 i 5, pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Jeżeli jednak ww. warunek nie zostanie spełniony to, zgodnie z art. 41 ust. 7 ustawy o VAT, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę 0%, pod warunkiem otrzymania potwierdzonego dokumentu wymienionego w ust. 6 przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres. W razie nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju. Przepis ten stosuje się w przypadku, gdy podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu. Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w ust. 7 upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument, zgodnie z art. 41 ust. 9 cyt. ustawy.
Zatem w przedmiotowym przypadku, Spółka powinna dokonać korekty podatku należnego w deklaracji VAT-7 za miesiąc styczeń 2006 r. gdyż w tym miesiącu otrzymała dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.

Na dzień wydania niniejszej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, w tej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia mniejszego postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj