Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP3/423-2/06/16660
z 27 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP3/423-2/06/16660
Data
2006.02.27



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
faktura
faktura handlowa
zapłata


Pytanie podatnika
Z którego dnia Spółka powinna stosować kurs średni NBP - przy przeliczeniu danego kosztu na złote polskie - w przypadku, gdy otrzymała za wykonaną usługę rachunek (w EURO), ale jezszcze nie dokonała płatności za powyższe koszty?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, w odpowiedzi na wniosek Strony z dnia 30.12.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 03.01.2006 r.), stwierdza, że przedstawione stanowisko w w/w piśmie dotyczące zapytania nr 1 nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Spółka zwraca się z zapytaniem: z którego dnia powinna stosować kurs średni NBP - przy przeliczeniu danego kosztu na złote polskie - w przypadku, gdy otrzymała za wykonaną usługę rachunek (w EURO), ale jeszcze nie dokonała płatności za powyższe koszty?
Zadaniem Spółki w przypadku otrzymania rachunku (faktury) kosztowego, za który nie uregulowała płatności, poniesiony koszt przelicza po kursie średnim ogłaszanym przez NBP na złote polskie, z dnia wystawienia faktury. Spółka uważa, że w przypadku braku zapłaty, faktycznym momentem kosztu jest dla niej moment wystawienia faktury.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowych dostaw samochodów osobowych na terenie krajów Unii Europejskiej, takich jak Włochy, Anglia, Belgia, Holandia i Francja. Dokonuje także wewnąrzwspólnotowych nabyć towarów; korzysta z procedury uproszczonej przy zakupie i sprzedaży na terenie Unii. Z tytułu ponoszonych kosztów Spółka otrzymuje od swoich dostawców faktury VAT lub rachunki wyrażone w walutach obcych (EURO). Część faktur jest odbierana przez właścicieli osobiście i dostarczana bezpośrednio do księgowości natomiast część faktur dostarczana jest drogą kurierską. Zdarza się, że fakturę lub rachunek Spółka otrzymuje nawet w następnym miesiącu.

Odpowiadając na powyższe zapytanie, Naczelnik tut. Urzędu stwierdza co następuje:
Zgodnie z definicją zawartą w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 16 ust. 1 tejże ustawy. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.
Pojęcie "zarachowanie" należy rozumieć jako przyporządkowanie określonych co do rodzaju i kwoty kosztów do danego konta księgowego, zgodnie z zasadami ustawy o rachunkowości.
W sytuacji gdy Spółka nabędzie towar w firmie zagranicznej, która wystawi fakturę w walucie obcej, to powinna zarachować kwotę ustaloną po przeliczeniu na złote polskie według kursów średnich ogłaszanych przez NBP z dnia otrzymania faktury. Wcześniejsze zarachowanie kosztów nie było możliwe, ponieważ Spółka nie posiadała dokumentu - faktury.
W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj