Interpretacja Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim
PP/443-6/06
z 28 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-6/06
Data
2006.06.28



Autor
Urząd Skarbowy w Opolu Lubelskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
budynek usługowy
grunty
odliczenie podatku od towarów i usług
środek trwały
współwłasność


Pytanie podatnika
Czy spółce cywilnej przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie materiałów budowlanych i usług związanych z budową budynku usługowo-mieszkalnego na cudzym gruncie oraz w jakiej części?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i 4, art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późniejszymi zmianami), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.05.2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie częściowego odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z budową budynku usługowo-mieszkalnego na cudzym gruncie, postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.05.2006 r. wpłynął do Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim wniosek Spółki o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym. Spółka cywilna, której jedyni wspólnicy pozostają w związku małżeńskim, buduje budynek usługowo-mieszkalny. 47,30% powierzchni użytkowej budynku stanowi część usługowa, która po zakończeniu budowy będzie środkiem trwałym Spółki i w tej części Spółka będzie wykonywała czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, tj. prowadzenie apteki i wynajem lokali. Grunt, na którym powstaje budynek jest współwłasnością wspólników oraz ich syna. Pozwolenie na budowę zostało wydane na wszystkich współwłaścicieli gruntu. Na mocy umowy użyczenia syn, będący współwłaścicielem #189; gruntu, przekazał prawo do użytkowania na Spółkę.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwraca się z pytaniem, czy Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy materiałów budowlanych i usług związanych z budową usługowej części budynku oraz, czy przy braku możliwości jednoznacznego określenia, jaka część nabywanych materiałów i usług budowlanych służyć będzie części usługowej budynku można przyjąć, że stanowi to 47,30% i taką część podatku naliczonego odliczać z faktur VAT dokumentujących zakupy inwestycyjne.

Zdaniem Wnioskodawcy w ustawie z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług nie ma zapisów ograniczających prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących wydatków związanych z budową budynku na cudzym gruncie. Art. 86 ustawy pozwala na obniżenie podatku należnego o podatek naliczony w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. 47,30% powierzchni użytkowej budynku będzie wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, i taką część podatku naliczonego chcemy odliczać z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne, w przypadku gdy nie będzie możliwe jednoznaczne określenie której części budynku poniesiony wydatek dotyczy.

W myśl z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r. z późniejszymi zmianami ), w zakresie, w jakim towary i usługi sa wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2, w związku z art. 88 ust. 3 pkt 1 i art. 87 ust. 3 cytowanej ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Stosownie do art. 22 a ut. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. z późniejszymi zmianami), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22 c, niezależnie od przewidywanego okresu używania, budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie. Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z budową budynku na cudzym gruncie, jeżeli budynek będzie następnie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych, a inwestycja zostanie zaliczona do środków trwałych i będzie podlegać amortyzacji stosownie do przepisów cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stanowisko Wnioskodawcy należy więc uznać za prawidłowe.

Odnośnie kwestii odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z budową budynku w części dotyczącej powierzchni użytkowej przeznaczonej na działalność gospodarczą organ podatkowy stwierdza, że zgodnie z zasadą wyrażoną w cytowanym art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, odliczenie podatku naliczonego może być częściowe, tj. tylko w części, w jakiej dane towary i usługi, z którymi związany jest podatek naliczony są lub będą wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku VAT, w jakiej towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu. W przedmiotowej sprawie istotne jest również to, że wydatki ponoszone na budowę części mieszkalnej nie stanowią kosztu uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, a więc zachodzą okoliczności wskazane w cytowanym art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Reasumując należy stwierdzić, że stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe. Ze względu na fakt, że niemożliwe jest wyodrębnienie przy niektórych wydatkach kwot podatku związanych wyłącznie z częścią mieszkalną i częścią przeznaczoną na działalność gospodarczą - odliczeniu podlegać będzie część podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług obliczona jako procentowy udział wydatków przypadających na powierzchnię przeznaczoną na działalność gospodarczą - w analizowanym przypadku 47,30% kwot podatku naliczonego.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji. Zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie nie jest wiążąca dla podatnika. Jest wiążąca natomiast dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji przez organ odwoławczy.Przedmiotowa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę oraz stan prawny obowiązujący w dacie wydania interpretacji przez organ podatkowy.Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj