Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR1/443- 96a/06/LS/1
z 25 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR1/443- 96a/06/LS/1
Data
2006.05.25



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Informacje podsumowujące

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
import usług
odpłatność
podatnik VAT UE
strona internetowa


Pytanie podatnika
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona dokonuje odpłatnej subskrypcji biuletynu z innego kraju Unii Europejskiej, który dostarczany jest drogą elektroniczną. Dostęp do biuletynu jest możliwy po zalogowaniu się na odpowiednią stronę internetową lub wysyłany drogą e-mailową. Biuletyn zawiera specjalistyczne informacje handlowe, finansowe, ekonomiczne itp.
W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż ww. czynności należy traktować jako import usług i w związku z tym nie jest Ona zobowiązana do zarejestrowania się jako podatnik VAT-UE.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona dokonuje odpłatnej subskrypcji biuletynu z innego kraju Unii Europejskiej, który dostarczany jest drogą elektroniczną. Dostęp do biuletynu jest możliwy po zalogowaniu się na odpowiednią stronę internetową lub wysyłany drogą e-mailową. Biuletyn zawiera specjalistyczne informacje handlowe, finansowe, ekonomiczne itp.

W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż ww. czynności należy traktować jako import usług i w związku z tym nie jest Ona zobowiązana do zarejestrowania się jako podatnik VAT-UE.

Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytuły wykonania których podatnikiem jest usługobiorca usług, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy. Na podstawie tego przepisu podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Z kolei w myśl art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Stosownie do art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy zarówno towary, jak i usługi identyfikowane są za pomocą klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Przy czym towarem w myśl art. 2 pkt 6 ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a także grunty.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz ww. definicje należy stwierdzić, iż w opisanym przypadku przedmiotem obrotu nie są towary (rzeczy). Skoro zatem nie dochodzi do dostawy towarów ze strony zagranicznego kontrahenta, a contrario czynność ta stanowi - stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym przez świadczenie usług, o którym w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 - świadczenie usług. W rezultacie u Strony nie wystąpi z tego tytułu wewnątrzwspólnotowe nabycie ale import usług, o ile miejsce świadczenie tych usług zgodnie z przepisami o miejscu świadczenia przy świadczeniu usług (vide Dział V, Rozdział 3 ustawy o podatku od towarów i usług) przypada na terytorium kraju (Polski).

W tym miejscu jedynie ogólnie można zatem wskazać, iż na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Jednakże w ramach odstępstwa od ww. zasady w ust. 4 tego artykułu ustawodawca wskazał usługi, które w przypadku ich świadczenia na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, opodatkowane są w miejscu/kraju, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.(art. 27 ust. 3 ustawy).

Natomiast na podstawie art. 97 ust. 1 -3 ustawy obowiązek rejestracji jako podatnika VAT-UE dotyczy podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowych dostaw i nabyć towarów oraz podatników nabywających usługi, o których mowa w art. 28 ust. 3,4,6 i 7, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług, a więc usług innych niż wyżej wymienione.

Przy tym w celu zidentyfikowania usługi należy zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług odwołać się do klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Jednocześnie należy zauważyć, iż Naczelnik Urzędu Skarbowego nie jest uprawniony ani obowiązany w ramach interpretacji prawa podatkowego udzielanej w trybie art. 14a i nast. Ustawy - Ordynacja podatkowa do oceny poprawności zaklasyfikowania towarów lub usług do właściwego grupowania PKWiU.

Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych do zaklasyfikowania usług lub wyrobów (wg PKWiU) zobowiązany jest odpowiednio usługodawca lub producent (importer) danego wyrobu. W przypadku trudności z zaklasyfikowaniem przedmiotowych usług Strona winna zatem zwrócić się o opinię klasyfikacyjną do właściwego urzędu statystycznego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj