Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gostyniu
PD/415-13/06
z 14 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-13/06
Data
2006.06.14



Autor
Urząd Skarbowy w Gostyniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
faktura VAT
podatek naliczony
rolnik ryczałtowy


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wartość brutto faktury VAT RR?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie skupu trzody i bydła od rolników ryczałtowych. Fakt ten dokumentuje wystawiając fakturę VAT RR zawierającą kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości zakupionych produktów rolnych. W niektórych sytuacjach np. z powodu braku dokładnych danych rolnika bądź błędnie podanego numeru rachunku podatnik uchybia 14-dniowemu terminowi zapłaty należności za fakturę VAT RR. Ponadto zdarzają się częste sytuacje, że następuje zapłata gotówką w dniu odbioru towaru.

Podatnik zwrócił się z pytaniem: Czy w takiej sytuacji może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wartość faktury VAT RR w kwocie brutto tj. w kwocie obejmującej zryczałtowany zwrot podatku VAT?

Zdaniem podatnika, w sytuacji utraty prawa do zwiększenia podatku naliczonego o kwotę zryczałtowanego podatku ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wartość faktury VAT RR w kwocie brutto.

W art. 116 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami) określone zostały warunki, które muszą być spełnione aby nabywca produktów rolnych móg zwiększyć kwotę podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku zapłacony rolnikowi ryczałtowemu.

Jednym z warunków wymienionym w pkt 2 w/w przepisu jest to, że zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem że zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14 dnia od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą duższy termin płatności.

Zryczałtowany zwrot podatku wynikający z faktur VAT RR uregulowanych w sposób niespełniający powyższego warunku, niezależnie od okoliczności, które spowodowały taki stan rzeczy, nie powiększa podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 22 ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. Nr 14, poz. 176 ze zm./, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Natomiast w myśl art. 23 ust. 1 pkt 43 lit a) powołanej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony:

- jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,

- w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Biorąc pod uwagę powyższe, w sytuacji kiedy zgodnie z przepisami o podatku od towaru i usług podatnikowi nie przysługuje prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku od nabywanych od rolnika ryczałtowego produktów rolnych, nieodliczony VAT stanowi koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle wyżej przytoczonych przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gostyniu stwierdza, że stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj