Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1449/1CG/415/i-125/06/AS
z 14 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1449/1CG/415/i-125/06/AS
Data
2006.06.14



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Karta podatkowa


Słowa kluczowe
świadczenie usług
umowa o pracę
usługi kosmetyczne
zakres usługi
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy podatnik zachowa prawo do rozliczenia na podstawie karty podatkowej zarówno przychodów osiąganych wprost z działalności gospodarczej, którą sam prowadzi, jak i przychodów osiąganych na podstawie umowy o współpracę zawartej z innym przdsiębiorcą?


Do tutejszego organu wpłynął wniosek w sprawie ustalenia czy w przypadku wykonywania usług kosmetycznych dla firm jest możliwość wystawiania rachunków, oraz czy osoba opodatkowana na karcie podatkowej może zatrudnić się w innym zakładzie pracy na umowę o pracę na etacie kosmetyczki.
Z przedstawionego w złożonym uzupełnieniu do wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie usług kosmetycznych opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym opłacanym w formie karty podatkowej. Zamierza Pani podjąć współpracę z innym przdsiebiorcą w zakresie usług kosmetycznych. W ramach współpracy rozważa Pani:
- nawiązanie umowy o pracę, ewentualnie umowy zlecenia, niezaleznie od prowadzonej działalności. Pracę wykonywałaby Pani na rzecz innego przedsiębiorcy osobiście.
- zawarcie umowy o współprace pomiędzy Panią - jako osobą prowadzącą działalność gospodrczą a innym przedsiebiorcą.Pracę wykonywałabyPani w tym przypadku w ramach prowadzonej działalności.
W odniesieniu do stanu faktycznego podatnik prezentuje stanowisko, iż zachowa prawo do rozliczenia na podstawie karty podatkowej zarówno przychodów osiąganych wprost z działalności gospodarczej, którą sam prowadzi, jak i przychodów osiąganych na podstawie umowy o współpracę zawartą z innym przesiębiorcą.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik stwierdza co następuje:
Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiaganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998r. Nr 144 poz. 930 z późn. zm.) zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność usługową oraz wytwórczo-usługową określoną w części I tabeli.
Podatnicy podlegający opodatkoaniu w formie karty podatkowej nie mogą prowadzić innej pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 25 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym). Jednym ze źródeł przychodów nie będących działalnością gospodarcza jest, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r, o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) działalność wykonywana osobiście. Za przychody z tej działalności zgodnie z art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się między innymi przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:
1) osoby fizycznej prowadzącej działalnośc gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
2) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administartora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością.
- z wyjatkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów uzyskanych na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o pobobnym charakterze.
W związku z powyższym jeżeli umowa zlecenia będzie zawarta z przedsiębiorcą podatnik zachowa prawo do opodatkowania w formie karty podatkowej. Dotyczy to jednak umów w zakresie innym niż prowadzona przez podatnika działalność gospodarcza. Zawarcie umowy zlecenia w zakresie tożsamym z zakresem prowadzonej działalności nie jest zatem działalnością wykonywana osobiście, a wchodzi w zakres działalności gospodarczej.
Opodatkowanie w formie karty podatkowej uniemożliwi ponadto świadczenie usług na podstawie umów zlecenia, jeżeli umowy te będą zawierane z osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej.Zawarcie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy nie pozbawia podatnika opodatkowania w formie karty podatkowej.Dodatkowo zgodnie z art. 27 ust. 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym podatnikom, którzy przy równoczesnym zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy wykonują usługi i nie zatrudniają pracowników oraz osób, o których mowa w art. 25 ust. 6, stawki karty podatkowej określane w części I tabeli obniża się o 80%, podatnicy ci nie mogą równocześnie korzystać z obniżek przewidzianych w ust. 1-4.

Reasumując stanowisko wyrażone we wniosku, iż zachowa Pani prawo do rozliczenia na podstawie karty podatkowej zarówno przychodów osiąganych wprost z działalności gospodarczej, którą sama prowadzi, jak i przychodów osiąganych na podstawie umowy o współpracę zawartej z innym przedsiebiorcą jest prawidłowe.
Umowa zawarta w takim samym zakresie jak wykonywana przez Panią działalność gospodarcza rozliczana jest w ramach tej działalności i nie jest osobistym wykonywaniem usług, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Postanowienie powyższe nie wiąże Pani jako strony, lecz organ, który je wydał czyli Naczelnika Urzędu i jest ważne do czasu jego uchylenia lub zmiany prze instytucją nadzrędną czyli Dyrektora Izby Skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj