Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PB1-415-16-06-KD
z 11 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB1-415-16-06-KD
Data
2006.05.11



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ulga uczniowska


Słowa kluczowe
dochód z najmu
odliczenia od podatku
ulga uczniowska
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy podatek wynikający z najmu lokalu można pomniejszyć co miesiąc o niewykorzystaną ulgę uczniowską?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8/2005, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 25.04.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w części dotyczącej możliwości pomniejszenia co miesiąc podatku wynikającego z najmu lokalu o niewykorzystaną ulgę uczniowską stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatniczki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 25.04.2006 r. Podatniczka zwróciła się do tut. Organu podatkowego z wnioskiem w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż z dniem 15.06.2006 r. Podatniczka dokona likwidacji działalności gospodarczej. Od dnia 01.07.2006 r. zamierza wynająć, na okres 6 lat, stanowiący środek trwały pawilon (cukiernię).
Podatniczka zwróciła się z zapytaniem, czy podatek wynikający z najmu lokalu można pomniejszyć co miesiąc o niewykorzystaną ulgę uczniowską. Zdaniem Podatniczki przysługuje jej prawo do odliczenia od podatku z najmu lokalu niewykorzystanej ulgi uczniowskiej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście informuje, iż zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202/2003, poz. 1956 ze zm.) podatnikom, którzy przed dniem 1 stycznia 2004 r. nabyli prawo do obniżki podatku dochodowego o kwotę ulgi uczniowskiej w zakresie i na zasadach określonych w art. 27c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14/2000, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku dochodowym obliczonym za lata poprzedzające rok 2004 przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w w/w ustawie, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r.
Podatnicy, którym przysługuje prawo do korzystania z ulgi uczniowskiej po dniu 31 grudnia 2003 r., mają prawo do obniżenia podatku opłacanego na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 12 listopada 2003 r., pod warunkiem że kwoty te nie zostały odliczone od podatku opłacanego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub w formie karty podatkowej (art. 13 ust. 4 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r.).
Zatem Podatnik, któremu przyznano ulgę uczniowską, nabywa prawo do jej całkowitego wykorzystania, co oznacza, iż po likwidacji działalności gospodarczej istnieje możliwość jej realizacji niezależnie od formy opodatkowania osiąganych przychodów jak również źródła ich pochodzenia. Podatnikom obliczającym i wpłacającym co miesiąc:
- zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych wg zasad ogólnych lub (i)
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- przysługuje prawo do dokonania odliczenia z tytułu niewykorzystanej ulgi uczniowskiej od tych zaliczek lub od ryczałtu za poszczególne miesiące roku podatkowego.
W świetle powołanych przepisów prawnych oraz przedstawionego stanu faktycznego Pani stanowisko w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli podatkowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj