Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-15-81/06/AJ
z 7 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-15-81/06/AJ
Data
2005.03.07



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
kradzież składników majątkowych
leasing operacyjny
moment powstania przychodów
należność
opłata
przychody należne
rozwiązanie umowy
samochód
warunek
wymagalność
zniszczenie


Pytanie podatnika
Kiedy powstanie przychód z tytułu otrzymania opłaty za przedterminowe zakończenie umowy leasingu operacyjnego, spełniającej warunki z art. 17b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku:
1) kradzieży samochodu;
2) wypowiedzenia umowy przez Spółkę;
3) całkowitego zniszczenia samochodu;
4) rozwiązania umowy przez korzystającego;
5) naruszenia przez niego art. 709#185;#179; kodeksu cywilnego, nie przestrzegania warunków ogólnych leasingu, w wyniku czego Spółka ponosi szkodę?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 11.01.2006 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 13.01.2006 r.)

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie ze stanem faktycznym podanym we wniosku, Podatnik ("Spółka") w ramach swojej działalności oferuje pełnoobsługowe zarządzanie flotą samochodów służbowych oraz usługi leasingu operacyjnego.

W ramach zawartych umów leasingu, spełniających warunki zawarte w art. 17b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, korzystający zobowiązany jest do zapłaty opłaty na rzecz Spółki w odniesieniu do przedterminowego rozwiązania umowy leasingu w następujących przypadkach:

  • kradzieży samochodu;
  • pisemnego wypowiedzenia umowy przez Spółkę, gdy skutki używania samochodu przez korzystającego przekraczają zakres zwykłego zużycia;
  • całkowitego zniszczenia samochodu, niezależnie od wypłaconego odszkodowania przez zakład ubezpieczeń;
  • rozwiązania umowy przez korzystającego;
  • korzystający naruszy zapis art. 709¹#179; kodeksu cywilnego, używa samochód w sposób inny niż określono w umowie leasingu lub nie przestrzega innych warunków wynikających z warunków ogólnych leasingu, w wyniku czego Spółka ponosi szkodę.

W zależności od przypadków opisanych powyżej oraz terminu, w jakim wystąpi przypadek przedterminowego rozwiązania umowy, opłata za wcześniejsze zakończenie kontraktu zawiera się w przedziale od kwoty równej jednokrotności miesięcznej opłaty leasingowej do 50% pozostałych do zapłacenia stałych miesięcznych opłat leasingowych. Wysokość stawek w poszczególnych kontraktach jest różna i uzależniona od wynegocjowanego kontraktu przez korzystającego.

Zgodnie z warunkami panującymi na rynku, największa utrata wartości samochodu jest w pierwszym roku jego użytkowania i dochodzi do 40%. Dlatego w przypadku przedterminowego rozwiązania umowy leasingu Spółka obciąża korzystającego opłatą za wcześniejsze zakończenie kontraktu. Intencją Spółki, jak również samego korzystającego, było wprowadzenie przedmiotowej opłaty do ogólnych warunków leasingu, która ma stanowić element kalkulacji ceny (opłaty leasingowej) i częściowo wyrównać sumę opłat leasingowych do wysokości jaka obowiązywałaby, gdyby umowa leasingu została zawarta na faktyczny okres użytkowania samochodu.

Spółka wnosi o wyjaśnienie, jaka jest data powstania przychodu z tytułu otrzymania opłaty za przedterminowe zakończenie umowy leasingu.

Podatnik stoi na stanowisku, że przychód z tytułu opłaty za przedterminowe rozwiązanie umowy leasingu powstaje po stronie Spółki w dacie wymagalności opłaty zgodnie z art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż opłata została ustalona w umowie, która spełnia warunki określone w art. 17b tej ustawy.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, po zapoznaniu się z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym, stwierdza co następuje:

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - u.p.d.o.p. - przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności: otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 u.p.d.o.p. za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Za datę powstania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 3 uważa się, w myśl art. 12 ust. 3a, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

- wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub

- wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty,

- otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Ustawa w sposób szczególny reguluje moment powstania niektórych przychodów z działalności gospodarczej. Na podstawie art. 12 ust. 3c u.p.d.o.p. za przychody z tytułu umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze uważa się przychody należne określone na dzień, w którym należności wynikające z tych umów stają się wymagalne. Użyte w tym przepisie sformułowanie "należności wynikające z tych umów" oznacza, że ustawodawca nie zawęził pojęcia tych należności jedynie do rat leasingowych uiszczanych zgodnie z ustalonym harmonogramem płatności. Jako należności wynikające z tych umów należy również traktować należności pieniężne przysługujące finansującemu od korzystającego na skutek przedterminowego rozwiązania umowy leasingu.

Należy więc uznać, że przychód z tytułu "opłaty" za przedterminowe rozwiązanie umowy leasingu powstaje po stronie finansującego w dacie wymagalności tej "opłaty", zgodnie z art. 12 ust. 3c u.p.d.o.p.

W związku z powyższym, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj