Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423–119/190/06/RM
z 20 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423–119/190/06/RM
Data
2006.06.20



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
dotacja
fundusz
koszty uzyskania przychodów
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
pomoc bezzwrotna
pomoc finansowa
program pomocowy
przekazanie
przychód
środki pomocowe
usługi szkoleniowe
zwolnienie


Pytanie podatnika
Czy dotacje z Europejskiego Funduszu Społecznego przeznaczone na szkolenia realizowane w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich są zwolnione od opodatkowania zgodnie z art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 58 wydatki sfinansowane z dotacji nie są kosztem uzyskania przychodu?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 31 marca 2006 r. (data wpływu 4 kwietnia 2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka jest organizatorem programu szkoleń realizowanych w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 16 września 2004 roku w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004 – 2006 (Dz. U. Nr 207, poz. 2115). Usługi szkoleniowe realizowane w ramach powyższych programów są finansowane w części (w 60% – 80%) lub w całości ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Otrzymane dotacje Spółka nie zalicza do przychodów podatkowych, zaś kwota otrzymanych dotacji wykazywana jest w deklaracji CIT2/0.

W związku z powyższym Wnioskodawca wystąpił o potwierdzenie, że otrzymane dotacje może zakwalifikować jako zwolnione od dochodu na podstawie art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jak również że na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o podatku dochodowym od osób pranych Spółka wydatków sfinansowanych z otrzymanych dotacji nie uznaje za koszty uzyskania przychodu. Wyżej wymienione dotacje – zdaniem Spółki wyrażonym w uzupełnieniu do wniosku – nie powinny być zaliczane do przychodów. Otrzymane dotacje kwalifikowane są przez Spółkę jako dochody zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Ponadto na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka nie uznaje za koszty uzyskania przychodu wydatków sfinansowanych z otrzymanych dotacji.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego podziela stanowisko Spółki i wyjaśnia, co następuje:

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zawierają regulacje zwalniające otrzymane środki pomocowe od rządów innych państw, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych. Dotyczy to również sytuacji, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do ich rozdzielania. Dotyczy to także środków z Europejskiego Funduszu Społecznego udzielanych za pośrednictwem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Na podstawie zapisu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz 13 i 14, są w szczególności: otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Stosownie więc do powyższego zapisu całość dotacji jest przychodem z chwilą jej faktycznego otrzymania.

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy wolne od podatku są dochody otrzymane przez Podatnika z tak zwanych środków pomocowych, o ile dochody te spełniają łącznie następujące kryteria:

a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz

b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Z kolei art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy stanowi, że wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 17 ust. 23 nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym stanie faktycznym Spółka wykazała, że otrzymane środki przekazuje na cele, o których mowa w art. 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 16 września 2004 roku w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006 (tj. na finansowanie kosztów szkoleń mających na celu rozwój przedsiębiorstw poprzez podniesienie lub nabycie nowych kwalifikacji i umiejętności ogólnych lub zawodowych przez przedsiębiorców lub ich pracowników). Zatem dotacje przez nią otrzymane będą podlegały zwolnieniu zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 23, tak samo jak wydatki sfinansowane z otrzymanych dotacji nie będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego postanawia jak w sentencji.

W sprawie powstania obowiązku podatku VAT oraz zwolnienia otrzymanych środków od tego podatku zostanie wydane odrębne postanowienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj