Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
ZMA-4361/01/06
z 5 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZMA-4361/01/06
Data
2006.07.05



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Ordynacja podatkowa


Słowa kluczowe
alkohol
deklaracje
obowiązek składania deklaracji
opłata
reklama
zakład pracy chronionej


Pytanie podatnika
Czy istnieje obowiązek składania deklaracji DRA-1 przez zakład pracy chronionej świadczący usługi reklamy napojów alkoholowych, pomimo zwolnienia z opłat na podstawie art. 31 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ?


Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż Spółka jest zakładem pracy chronionej, który świadczy usługi reklamy piwa. Zgodnie z brzmieniem art. 31 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 ze zm.) prowadzący zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej w stosunku do tego zakładu jest zwolniony z opłat, z wyjątkiem opłaty skarbowej i opłat o charakterze sankcyjnym.Natomiast zgodnie z przepisem art. 31 ust. 3 cytowanej wyżej ustawy środki uzyskane z powyższych zwolnień prowadzący zakład pracy chronionej przekazuje na: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - w wysokości 10% oraz Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych -w wysokości 90%Zdaniem Strony spółka powinna składać deklaracje miesięczne DRA-1 za okresy, w których świadczy usługi reklamy napojów alkoholowych, z zaznaczeniem na deklaracji, że jest zwolniona z wpłat jako ZPCHR.

Organ podatkowy podziela stanowisko podatnika zawarte w przedmiotowym wniosku. W myśl art. 13 ust.1 ustawy z dnia 26 października 1982 r o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002r Nr 147, poz. 1231 ze zm.) podmioty świadczące usługę będącą reklamą napojów alkoholowych wnoszą na wyodrębniony rachunek utworzony w tym celu przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i sportu (obecnie rachunek Funduszu Zajęć Sportowo-Rekreacyjnych dla Ucznów) opłatę w wysokości 10% podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynikającej z tej usługi.Podmioty zobowiązane do wnoszenia powyższych opłat zgodnie z art. 13 w/w ustawy mają obowiązek sporządzania zbiorczej deklaracji miesięcznej według wzoru określonego na podstawie art.13ust.4 i przekazania jej w terminie do 20 dnia miesiąca następujacego bezpośrednio po miesiącu, w którym powstał obowiązek wystawienia faktury, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług na wynagrodzenie lub jego część Opłatę, o której mowa w art. 13 ust. 1, wnosi się najpóźniej w ostatnim dniu miesiąca, w którym stosownie do ust. 2 powstał obowiązek złożenia zbiorczej deklaracji miesięcznej. Wzór zbiorczej deklaracji miesięcznej DRA-1 dotyczącej opłaty wnoszonej przez podmioty świadczące usługę będącą reklamą napojów alkoholowych stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Edukacji i Sportu z dnia 17 sierpnia 2004r (Dz. U. nr 181, poz. 1874)Zgodnie z brzmieniem art. 13 ust. 7 w/w ustawy w sprawach nieuregulowanych do opłaty , o której mowa w ust. 1 stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.). Stosownie do art.7 § 1 Ordynacji podatkowej podatnikiem jest osoba fizyczna , osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.Obowiązkiem podatkowym, w myśl art. 4 ustawy Ordynacja podatkowa, jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach. W przypadku opłaty wnoszonej na podstawie art. 13ust. 1 od usługi będącej reklamą napojów alkoholowych, podatnikami tychże opłat są podmioty świadczące, tak jak w omawianym stanie faktycznym, reklamę napojów alkoholowych. Obowiązek podatkowy powstaje natomiast z chwilą wystawienia faktury, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług na wynagrodzenie lub jego częśćNa podstawie treści wskazanych przepisów uznać należy, iż podmioty świadczące w/w usługę są zobowiązane do sporządzania i przekazywania do właściwego organu podatkowego deklaracje DRA-1, niezależnie czy są one zobowiązane do zapłaty opłaty, czy korzystają ze zwolnienia podmiotowegoPotwierdzone za zgodność z oryginałem kserokopie deklaracji DRA-1 organ podatkowy przekazuje do Ministra Sportu - Departament Ekonomiczny w terminie do końca miesiąca, w którym powstał obowiązek wniesienia opłaty.

Mając powyższe na uwadze stwierdza się, że brak jest ustawowych uregulowań dotyczących zwolnienia zakładów pracy chronionej z obowiązku składania deklaracji DRA-1 w zakresie opłat wnoszonych na podstawie art. 13 ust. 1 od usługi będącej reklamą napojów alkoholowych, jak też brak regulacji szczególnych w tym zakresie nie daje podstaw do stosowania jakichkolwiek wyłączeń ze względu na status podmiotu zobowiązanego do składania deklaracji DRA-1.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj