Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR1/443-86/06/AP
z 19 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR1/443-86/06/AP
Data
2006.05.19



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
dokumenty
eksport towarów
eksport (wywóz)
stawka preferencyjna podatku
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji "eksporu pośredniego" Spółka ma prawo do zastosowania stawki 0%?


Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka w ramach prowadzonej działalności sprzedała towar kontrahentowi unijnemu, który we własnym zakresie wyeksportował towar z portu polskiego poza terytorium Wspólnoty. Na dokumencie SAD jako eksporter widnieje kontrahent unijny a jako odbiorca jego kontrahent spoza Unii Europejskiej (z Omanu). Spółka dysponuje kserokopią dokumentu SAD potwierdzającego dokonanie wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. Zdaniem Spółki powyższą sprzedaż powinna traktować jako eksport pośredni, natomiast wystarczającym dokumentem potwierdzającym ten eksport jest kserokopia dokumentu SAD niepotwierdzona za zgodność z oryginałem przez urząd celny.

Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

a) dostawcę lub na jego rzecz, lub,

b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz.

W związku z powyższym, aby dostawę towarów uznać za eksport spełnione muszą być następujące przesłanki:

- towary winny być wywiezione z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty

- wywóz towarów musi być potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych

- wywóz towarów winien nastąpić w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 ustawy o VAT.

W myśl art. 41 ust. 4 w/w ustawy w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0%. Zgodnie z ust. 11 cyt. przepisu przepisy ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b, jeżeli podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, posiada kopię dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów poza terytorium Wspólnoty. Z dokumentu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż ustawa przewiduje możliwość zastosowania stawki 0% dla eksportu pośredniego, pod warunkiem, że podatnik posiada kopię dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty. Dokument taki stanowi kopia dokumentu SAD potwierdzająca dokonanie wywozu towarów poza granice Wspólnoty. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie precyzują, czy kopia dokumentu SAD winna być potwierdzona za zgodność z oryginałem przez urząd celny.

Należy zauważyć, iż kserokopię dokumentu SAD będącą w posiadaniu Spółki można uznać za kopię dokumentu, o której mowa w w/w przepisie, o ile jest ona potwierdzona za zgodność z oryginałem przez osobę uprawnioną - nie musi to być urząd celny. A zatem Spółka w opisanym przypadku ma prawo do zastosowania stawki 0% pod warunkiem posiadania kopii dokumentu, o której mowa wyżej.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj