Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wieliczce
PR415/17/06/PD
z 11 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PR415/17/06/PD
Data
2006.05.11



Autor
Urząd Skarbowy w Wieliczce


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
pralnia chemiczna


Pytanie podatnika
Czy usługa przyjmowania odzieży do prania może być rozliczana na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieliczce, działając na podstawie art. 14a par. 1 oraz par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13.03.2006 r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, uznaje stanowisko wyrażone we wniosku za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:
Pani w roku 2005 prowadziła działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego, która była opodatkowana w formie ryczałtu od przychodu.W roku 2006 rozszerzyła swoją działalność o punkt przyjęć do prania i czyszczenia odzieży; dokonała zmiany we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, w którym zamieszczono:,,Pranie i czyszczenie wyrobów włókienniczych i futrzarskich” pod numerem PKD 93.01Z.
Podatniczka od 01.03.2006 r. uruchomi punkt przyjęć odzieży do prania i czyszczenia, będzie więc osiągać przychody z tytułu pośrednictwa w świadczeniu tych usług.

Pytanie podatnika:
- czy usługa przyjmowania odzieży do prania może być rozliczana na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Stanowisko podatnika:
Podatniczka uważa, że może kontynuować rozliczanie się w formie ryczałtu ewidencjonowanego stosując:
– stawkę 17% do przychodów ze świadczenia usług pośrednictwa w zakresie przyjmowania odzieży do prania i czyszczenia,
– stawkę 3% dla przychodów z działalności handlowej.

OCENA STANOWISKA PTAJĄCEGO:
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144 poz. 930 z zm.) przez działalność usługową rozumie się pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42 poz. 264 z 1999 r. Nr 92 poz. 1045 i z 2001 r. Nr 12 poz. 94) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88 poz. 439 z 1996 r. Nr 156 poz. 775 z 1997 r. Nr 88 poz. 554 i Nr 121 poz. 769 z 1998 r. Nr 99 poz. 632 i Nr 106 poz. 668 oraz z 2001 r. Nr 100 poz.1080), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Zgodnie z zasadami metodycznymi PKWiU (III 5.1 – zasady tworzenia grupowań na poszczególnych szczeblach podziału) podstawowym założeniem budowy PKWiU jest powiązanie klasyfikacji produktów (wyrobów i usług) z klasyfikacją działalności gospodarczych (PKD) tak, aby każdy produkt klasyfikowany był przede wszystkim w zależności od rodzaju działalności, w wyniku której powstaje.
A zatem: każdy produkt (wyrób, usługa) może być zaliczony przede wszystkim do jednego i tylko jednego rodzaju działalności gospodarczej określonego w Polskiej Klasyfikacji Działalności.
Kryterium to jest podstawą utworzenia pierwszych czterech poziomów łącznie z poziomem pośrednim PKWiU tj. sekcji i podsekcji, działów, grup i klas (por. 3. 4).
Zgodnie z powyższą zasadą usługi opisane przez wnioskodawczynię o symbolu PKD 93.01.Z – odpowiadają usługom klasyfikowanym w PKWiU w sekcji O – Usługi komunalne pozostałe, społeczne i indywidualne – 93 usługi pozostałe,w grupowaniu PKWiU 93.01- znajdują się usługi prania i czyszczenia.
Warunki opłacania ryczałtu od przychodów wymienione są w art. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym a katalog wyłączeń z w/w opodatkowania zawarty jest w art. 8 ustawy.
Z art. 8 ust. 1 pkt 3e wynika, iż opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do podatników świadczących usługi wymienione w zał. nr 2 do ustawy. Załącznik nr 2 zawiera 29 pozycji wraz z symbolami PKWiU przyporządkowanymi do konkretnych usług.
Wśród tych pozycji nie wymieniono usług o symbolu PKWiU 93.01 toteż usługi te mogą być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego.Wysokość ryczałtu określa art. 12 ust. 1 ustawy: w stawkach 20%, 17%, 8,5%, 5,5% i 3%.
– Dla stawki 17% wymieniono w pkt 2 usługi szczegółowo przyporządkowane do grupowań PKWiU – lecz żadne z nich nie jest opisane jako PKWiU 93.01.
– Natomiast w pkt. 3 wymieniono przychody opodatkowane stawką 8,5%.
Stawką tą opodatkowane są między innymi przychody z działalności usługowej, w tym przychody z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów z zawartością alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika nr 2 do ustawy.
Wymienione zastrzeżenia nie dotyczą usług sklasyfikowanych jako PKWiU 93.01.
– w pkt.5 wymieniono przychody opodatkowane stawką rycz. 3% - w tym usługi w zakresie handlu.
Z analizy w/w przepisów prawa wynika, że świadczone przez Panią usługi pośrednictwa w praniu i czyszczeniu odzieży, sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 93.01 opodatkowane są stawką ryczałtu 8,5% przychodu.
Reasumując powyższe stwierdza się, że przedstawione przez Panią we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe w zakresie wysokości ryczałtu na świadczone usługi w zakresie pośrednictwa w praniu i czyszczeniu.

Powyższa interpretacja dotyczy:
- stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie wiąże podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem tut. organu w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj