Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
USIII/443/VAT/326/41/2006EL
z 22 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/443/VAT/326/41/2006EL
Data
2006.05.22



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
samochód ciężarowy
samochód rozmontowany


Pytanie podatnika
Czy dokonanie zmian w samochodzie polegających na wymontowaniu "kratki" i przekształceniu samochodów zakupionych jako ciężarowe (z przysługującym pełnym odliczeniem podatku VAT od zakupu) w samochody osobeowe, będzie skutkowało koniecznością zwrotu uprzednio odliczonego podatku VAT ?


Na podstawie: art. 14a - art. 14d, art. 165 § 1, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po zapoznaniu się z wnioskiem z dnia 16.03.2006 r. (uzupełniony w dniach 03.04.2006 r. i 11.05.2006 r.) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w indywidualnej sprawie dotyczącej obowiązku zwrotu przez Podatnika kwoty podatku naliczonego, odliczonej z tytułu nabycia samochodów uznanych za ciężarowe, w związku z przekształceniem go w samochody osobowe, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Polesie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

W dniu 16.03.2006 r. wpłynął do tut. organu wniosek, który został uzupełniony w dniach: 03.04.2006 r. i 11.05.2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w indywidualnej sprawie dotyczącej obowiązku zwrotu przez Podatnika kwoty podatku naliczonego, odliczonej z tytułu nabycia samochodów uznanych za ciężarowe, w związku z przekształceniem go w samochody osobowe.

W powyższym piśmie został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 31.10.2003 r. firma nabyła samochód Fiat Stilo, który zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami spełniał wymogi dla samochodów ciężarowych. W dniu 25.03.2004 r. firma nabyła kolejny samochód Fiat Doblo jako ciężarowy. Podatnik skorzystał z przysługującego mu prawa odliczenia podatku VAT od zakupu. W chwili obecnej Podatnik zamierza dokonać zmian w samochodach polegających na wymontowaniu "kratek".

W związku z powyższym zostało złożone zapytanie: czy dokonanie zmian w samochodzie polegających na wymontowaniu "kratek" i przekształceniu samochodów zakupionych jako ciężarowe (z przysługującym pełnym odliczeniem podatku VAT od zakupu) w samochody osobowe, będzie skutkowało koniecznością zwrotu uprzednio odliczonego podatku VAT ?

Przedstawiono następujące stanowisko w przedmiotowej sprawie:

Podatnik uważa, iż ma prawo dokonać zmiany w użytkowanych przez firmę samochodach polegających na przekształceniu ich w samochody osobowe ( demontaż "kratek" ) bez obowiązku korekty podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego wynikającego z przedmiotowego wniosku oraz stanowiska w sprawie, a także w oparciu o obowiązujący stan prawny należy stwierdzić , iż przedstawione stanowisko jest słuszne.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Podatnik na stanie środków trwałych posiada samochody z "kratką", przy nabyciu których dokonano odliczenia kwoty podatku od towarów i usług. Przedmiotowe samochody spełniały bowiem wymogi pozwalające na zakwalifikowanie ich do samochodów ciężarowych. Natomiast w świetle obecnie obowiązujących regulacji, nie mogą być nadal zaliczane do samochodów ciężarowych.

Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i sług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm. ) nie przewidują obowiązku zwrotu uprzednio odliczonej przez podatnika kwoty podatku od towarów i usług z tytułu nabycia samochodu spełniającego wówczas wymogi pozwalające na uznanie go za samochód przy kupnie którego, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. W związku z tym, jeżeli w wyniku zdarzenia następującego po okresie rozliczeniowym, w którym Podatnik skorzystał z przysługującego mu prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu uznanego za ciężarowy, nastąpiło przekształcenie tego samochodu w samochód osobowy, wówczas nie powoduje to obowiązku dokonania korekty odliczonej kwoty podatku naliczonego.

Należy jednocześnie wskazać, iż podatnik dokonuje odliczeń kwoty podatku naliczonego zawsze w oparciu o przepisy obowiązując w momencie rozliczenia tego podatku.

Reasumując należy stwierdzić, iż w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym oraz uwzględniając obowiązujący stan prawny, podatnik nie będzie zobligowany do zwrotu wcześniej odliczonej kwoty podatku naliczonego.

Jednocześnie tutejszy organ dodaje, iż nie jest organem uprawnionym do zajmowania stanowiska, co do kwestii przekształcania samochodów z ciężarowych na osobowe poprzez demontaż "kratki", ponieważ pytanie nie dotyczy prawa podatkowego. W powyższej sprawie należy zwrócić się do właściwego organu.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Ponadto, zgodnie z art. 14 b § 3 przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj