Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1-443/44/2006
z 21 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-1-443/44/2006
Data
2006.06.21



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
roboty budowlano-montażowe
stolarka


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje czy wykonując działalność gospodarczą określoną wg PKWiU 45.42 – zakładanie stolarki budowlanej oraz PKWiU 45.45 – roboty budowlane wykończeniowe pozostałe, która to działalność jest związana z budownictwem mieszkaniowym uprawniony jest do stosowania stawki VAT w wysokości 7%.


Spółka zwraca się z zapytaniem, czy podatnik podatku od towarów i usług wykonujący działalność gospodarczą określoną wg PKWiU 45.42- zakładanie stolarki budowlanej oraz roboty budowlane wykończeniowe pozostałe PKWiU 45.45 uprawniony jest do stosowania stawki podatku 7%. Zdaniem Spółki wskazana działalność usługowa mieści się w zakresie robót budowlano-montażowych, związana jest z budownictwem mieszkaniowym, zatem zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przy wykonywaniu usług montażu szaf wnękowych, drzwi szklanych i zabudów w obiektach budownictwa mieszkaniowego w całości wykonanej usługi Spółka powinna stosować stawkę 7%. Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późń. zm.) , w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Dla prawidłowego określenia wysokości podatku VAT konieczna jest precyzyjna identyfikacja obiektu, zgodnie z zasadami klasyfikacji statystycznych, a także zdefiniowanie czynności, które wykonywane są w tym obiekcie. W przypadku wątpliwości dotyczących zdefiniowania czynności zgodnie z zasadami metodycznymi PKWiU zawartymi w pkt 7.3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. z dnia 29 kwietnia 2004 r.) zaliczenie określonego produktu do właściwego grupowania PKWiU należy do obowiązków producenta (usługodawcy) tego produktu. Wynika to z faktu, że właśnie producent (usługodawca) posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu do odpowiedniego grupowania PKWiU, tj. informacje dotyczące rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania, konstrukcji i przeznaczenia wyrobu lub charakteru usługi.

W przypadkach trudności w ustaleniu właściwego grupowania, do którego należy zaliczyć produkt, producent (usługodawca) może zwrócić się o pomoc do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. O tym, czy w konkretnym przypadku mamy do czynienia z usługą, czy dostawą towaru decyduje prawidłowe zakwalifikowanie do odpowiedniej grupy PKWiU. W przypadku gdy wykonywane czynności- związane z budownictwem mieszkaniowym - można zaklasyfikować do usług określonych w dziale PKWiU 45 - „Roboty budowlane", cała wartość świadczonej usługi (wraz z wartością wykorzystywanych materiałów budowlanych) podlega opodatkowaniu według stawki właściwej dla usługi. Zgodnie z oświadczeniem Spółki usługi te mieszczą się w dziale PKWiU 45.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót (...). Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy (...). Jeżeli podejmowane roboty mieszczą się w ramach robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych, które Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług klasyfikuje w dziale 45 i związane są z budownictwem mieszkaniowym istnieje możliwość zastosowania preferencyjnego opodatkowania wg stawki 7%. Art. 146 ust. 2 niniejszej ustawy ustawodawca określa, iż przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą , o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego. Pojęcie „obiekty budownictwa mieszkaniowego” zdefiniowane zostało w art. 2 pkt 12 ustawy. Stanowi on, że obiektami budownictwa mieszkaniowego są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 – budynki mieszkalne jednorodzinne, 112- budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W świetle powołanych przepisów a także oświadczenia Podatnika, że usługi, świadczone przez Spółkę zgodnie z klasyfikacją PKWiU mieszczą się w grupie 45 – usługi te korzystać będą z opodatkowania wg stawki 7%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj