Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/BF/415-21/GJ/06
z 25 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/BF/415-21/GJ/06
Data
2006.04.25



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Pojęcie przychodu


Słowa kluczowe
najem
przychód


Pytanie podatnika
Czy przychodem dla wynajmującego oprócz czynszu są również opłaty ponoszone przez najemcę z tytułu kosztów eksploatacji budynku w zakresie dostaw gazu, energii elektrycznej, wody i odprowadzania ścieków?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa / Dz. U. z 2005r., nr 8, poz. 60 z późn. zm. / , art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm./, art. 6 ust. 1a, art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 20.11.1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne / Dz. U. nr 144, poz. 930 z późn. zm./ w związku z Pana wnioskiem z dnia 15.02.2006r. / data wpływu - 16.02.2006r./ w kwestii opodatkowania przychodów z najmu budynku na cele działalności gospodarczej , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie potwierdza Pana stanowisko i uznaje je za prawidłowe .


U Z A S A D N I E N I E


Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę:

Wnioskodawca wynajmuje dla Banku budynek osiągając z tego tytułu przychody. Do 2004r. wnioskodawca rozliczał przychody na zasadach ogólnych. W 2005r. wybrał opodatkowanie ryczałtem. Czy przychodem wnioskodawcy oprócz czynszu, będą również opłaty ponoszone przez najemcę z tytułu kosztów eksploatacji budynku w zakresie dostaw gazu, energii elektrycznej, wody i odprowadzania ścieków?

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawcy opłaty ponoszone przez najemcę z tytułu używania mediów nie stanowią przychodu z tytułu najmu.

Ocena prawna stanowiska:

Ustawa z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm./ wymienia jako odrębne źródło przychodu :

najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze - art. 10 ust. 1 pkt 6.

Przychodami z tytułu najmu są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń / art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i analogicznie art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20.11.1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz. U. nr 144, poz. 930 z późn. zm. /. Do końca roku 2002 przychód z najmu mógł być rozliczany tylko na zasadach ogólnych z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodów.

Od 1 stycznia 2003r. osoby fizyczne osiągające przychody nie będące przedmiotem działalności gospodarczej z najmu mogą korzystać z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Uzyskane w roku podatkowym przychody z tego tytułu w wysokości nieprzekraczającej kwoty 4.000 euro opodatkowane są stawką w wysokości 8,5 % przychodu. Od nadwyżki ponad tę kwotę , od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi przekroczenie, ryczałt wynosi 20 % przychodu /art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a/ ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym/ , z tym, że podatek zryczałtowany pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania/ art. 12 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym/.

Podstawą generowania przychodów z tytułu najmu jest zawarcie pomiędzy stronami stosownej umowy cywilnoprawnej. Strony umowy określają w niej wysokość czynszu. Czynsz ten stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym generuje przychód w rozumieniu podatkowym. Jednakże , aby powstał przychód po stronie wynajmującego muszą zaistnieć przesłanki określone w art. 11 ustawy o podatku dochodowym, czyli czynsz musi zostać otrzymany lub postawiony do dyspozycji wynajmującego.

Generalnie składnikami przychodu z tytułu najmu osiąganego przez wynajmującego nie będą ponoszone przez najemcę wydatki / opłaty / wynikające z korzystania z lokalu tzn. opłaty za media, jeżeli z umowy najmu wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia. Opłaty te nie mieszczą się w pojęciu świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w cytowanym wyżej art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym i art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym , o ile nie są ustalone ryczałtowo nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie wynajmującego. W świetle powyższych przepisów uznać należy, iż opłaty eksploatacyjne związane z używaniem budynku, o ile najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia, nie stanowią przychodu z najmu. Takie stanowisko zaprezentował Minister Finansów w wyjaśnieniu z dnia 18.03.2004r. / PB 2/MK/RB-033-050-132/04/.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie podziela stanowisko wnioskodawcy w zakresie składników przychodu osiąganego przez wynajmującego. Przychodem z tytułu umowy najmu będzie czynsz , jaki najemca zobowiązał sie płacić wynajmującemu.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, ul. Felińskiego 2b za pośrednictwem tut. Organu w terminie siedmiu dni od dnia jego doręczenia / art. 236 i art. 223 § 1 w zw. z art. 239 Ordynacji podatkowej/.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj