Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-1/415/1/2006
z 3 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-1/415/1/2006
Data
2006.02.03



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
protokół zdawczo-odbiorczy
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Podatnik zawarł umowę ze spółdzielnią mieszkaniową na budowę lokalu mieszkalnego . Mieszkanie miało być oddane w IV kwartale 2005 roku jednak z przyczyn niezależnych od podatnika termin protokolarnego oddania lokalu został przesunięty na początek 2006 roku. Pod koniec 2005 roku podatnik dokonał remontu lokalu na który posiada protokół zdawczo-odbiorczy odbioru lokalu. Czy można skorzystać z ulgi remontowej w związku z poniesionymi wydatkami remontowymi.


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm .) w odpowiedzi na wniosek z dnia 06.12.2005 r. o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego postanawiam podzielić Pana stanowisko w przedmiotowej sprawie.

W dniu 06.12.2005r. zwrócił się Pan do tut. Organu o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że w dniu 25 stycznia 2005 r. zawarł Pan umowę ze spółdzielnią mieszkaniową o budowę lokalu mieszkalnego z prawem spółdzielczym własnościowym do lokalu. Odbiór lokalu potwierdzony protokołem zdawczo-odbiorczym został dokonany w dniu 19.12.2005r. Wydatki na remont powyższego lokalu zostały poniesione pod koniec 2005 r.

Prawo do zmniejszania podatku dochodowego z tytułu wydatków poniesionych w 2005 roku na remont i modernizację lokalu mieszkalnego wynika z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Przepis ten stanowi iż wydatki remontowe poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r, podatek dochodowy od osób fizycznych obliczony zgodne z art. 27 obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się m. in. o poniesione przez podatnika w roku podatkowym wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację -zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Podstawowym warunkiem uprawniającym do skorzystania z przedmiotowej ulgi jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego budynku lub lokalu mieszkalnego za który uważa się między innymi: własność, umowę użyczenia, umowę najmu lub dzierżawy, inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

Zatem w sytuacji, gdy podatnik nie posiada jeszcze umowy o ustanowienie na jego rzecz odrębnej własności lokalu, ale posiada zawartą ze Spółdzielnią Mieszkaniową umowę przedwstępną na wybudowanie lokalu oraz posiada protokół odbioru lokalu, nabywa prawa do skorzystania z odliczeń z tytułu wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego. Podpisanie protokołu stanowi zatem ten moment z którym nabywa się prawo do skorzystania z ulgi remontowej.

Za remont lokalu lub budynku mieszkalnego uważa się prace budowlane mające na celu utrzymanie lokalu we właściwym stanie , przywrócenie jego pierwotnej zdolności, którą utracił w wyniku upływu czasu i eksploatacji. Za modernizację natomiast uważa się trwałe ulepszenie (unowocześnienie) istniejącego lokalu mieszkalnego.

Zgodnie z tymi pojęciami roboty remontowe i modernizacyjne polegają na wymianie, naprawie lub przebudowie elementów lokalu. Natomiast nie można remontować czegoś co tak naprawdę nie powstało.

Wydatki remontowe podlegające odliczeniu muszą mieścić się w zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r w sprawie określenia rodzaju wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy. (Dz. U. Nr 156, poz. 788).

Reasumując powyższe stwierdzić należy, że tytuł prawny do lokalu mieszkalnego posiada Pan dopiero od dnia 19.12.2005r. i dopiero od tego dnia spełniony jest warunek uprawniający do odliczeń od podatku ulgi remontowej. Jeżeli łącznie zostaną spełnione również pozostałe warunki wynikające z przepisów prawa podatkowego, dopiero wtedy wydatki poniesione na remont lokalu mieszkalnego będzie Pan mógł odliczyć od podatku w ramach ulgi remontowej.

Informuję się, że w myśl art. 14§ 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez Pana stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 cyt. Ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Od niniejszego postanowienia przysługuje Panu prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od dnia doręczenia . Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 06.12.2005 r. o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego postanawiam podzielić Pana stanowisko w przedmiotowej sprawie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj