Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR2/443-46b/06/MP
z 25 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR2/443-46b/06/MP
Data
2006.04.25



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
miejsce
miejsce parkingowe


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku należy zastosować do miejsca parkingowego - w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego, gdy nie dochodzi do wyodrębnienia lokalu użytkowego (garażu), w którym miejsca te się znajdują, a nabywcy ex lege stają się współwłaścicielami wszelkich części wspólnych budynku, w tym garażu


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. -Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki akcyjnej z dnia 24.01.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. jaką stawkę podatku należy zastosować do miejsca parkingowego - w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego, gdy nie dochodzi do wyodrębnienia lokalu użytkowego (garażu), w którym miejsca te się znajdują, a nabywcy ex lege stają się współwłaścicielami wszelkich części wspólnych budynku, w tym garażu, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona w ramach prowadzonej działalności zawarła umowę przyrzeczenia sprzedaży wyodrębnionego lokalu mieszkalnego w budowanym budynku. Z postanowień umowy wynika, iż Strona zobowiązała się także do określenia prawa do korzystania z miejsca parkingowego. Wykonanie zobowiązania do określenia przedmiotowego prawa może odbyć się poprzez sprzedaż nabywcy mieszkania udziału we współwłasności uprzednio wyodrębnionego oddzielnego lokalu garażowego, będącego odrębnym przedmiotem własności, albo poprzez sprzedaż - w przypadku niewyodrębnienia lokalu użytkowego - wyłącznie mieszkania, którego nabywcy ex lege staną się właścicielami wszelkich części wspólnych budynku, bez konieczności dokonywania jakichkolwiek dodatkowych czynności prawnych w tym zakresie.

W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż w drugim z omówionych przypadków do miejsca parkingowego zastosowanie ma 7% stawka podatku.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarem w myśl art. 2 pkt 6 ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Co do zasady stawka podatku na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynosi 22 %.

Jednocześnie zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Pod pojęciem "obiekt budownictwa mieszkaniowego" w myśl art. 2 pkt 12 ustawy rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Definicję lokalu mieszkalnego zawiera natomiast art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz. U. nr 80, poz. 903 ze zm.), zgodnie z którym samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych. A contrario nie jest lokalem mieszkalnym wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb nie przeznaczona na stały pobyt ludzi i nie służąca zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych.

Ponadto w/w ustawa wprowadza pojęcie nieruchomości wspólnej, określa warunki, jakim obwarowane jest jej powstanie i zasady obliczania w niej udziału.

Według art. 3 ust. 1 ustawy w razie wyodrębnienia własności lokali właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokali. Nie można żądać zniesienia współwłasności wspólnej, dopóki trwa odrębna własność lokali. Jednakże stosownie do ust. 2 w/w artykułu nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że realizacja zawartego w umowie zobowiązania Strony do określenia prawa do korzystania z miejsca parkingowego następuje przez faktyczne wyodrębnienie miejsc parkingowych za pomocą namalowanej linii i przyporządkowanie ich do określonego mieszkania. W konsekwencji uprawnionym do korzystania z tak oznaczonego miejsca jest jedynie nabywca mieszkania, który uiścił za nie cenę zgodnie z to § 7 ust. 1 pkt 3 umowy.

Przy tym cena ta, podobnie jak w przypadku pomieszczenia pomocniczego (ppkt.2), jest odrębna od ceny lokalu mieszkalnego wraz z odpowiednim udziałem we współwłasności działki gruntu pod budynkiem oraz udziałem w częściach wspólnych budynku, która określona została w ppkt 1.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, uznać raczej należy, że w przedstawionym przypadku dochodzi nie tyle do sprzedaży pomieszczenia czy lokalu o przeznaczeniu innym niż mieszkalne, które nie powinno budzić wątpliwości, ale sprzedaży prawa majątkowego uprawniającego nabywcę do wyłącznego korzystania z części nieruchomości wspólnej (garażu podziemnego). Sprzedaż ta stanowi na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług czynność podlegającą opodatkowaniu w postaci świadczenia usługi. Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,

- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,

- świadczenia usług zgodnie z nakazem władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z macy prawa.

Jednocześnie z uwagi na brak przepisów szczególnych w tym zakresie, sprzedaż ta jest opodatkowana 22% stawką podatku, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy.

Jednocześnie zauważyć należy, iż do lokalu stosownie do art. 2 ust. 4 ustawy o własności lokali mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej; "pomieszczeniami przynależnymi".

W świetle powołanych przepisów w/w ustawy należy stwierdzić, iż garaż, czy też wydzielone w nim miejsce parkingowe (postojowe) nie stanowi lokalu mieszkalnego ani pomieszczenia służącego zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Co prawda może on przynależeć do lokalu, jednak nie zmienia to jego funkcji jako pomieszczenia (czy jego części), które nie służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak we wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj