Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POIV-443/15/06
z 7 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POIV-443/15/06
Data
2006.07.07



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
prokuratura
sądy
tłumacz


Pytanie podatnika
Podatnik podatku od towarów i usług prowadzi działalność gospodarczą w zakresie fryzjerstwa oraz pozostałych zabiegów kosmetycznych i tłumaczeń z języka ukraińskiego. Około 90% tłumaczeń świadczonych jest na rzecz prokuratur oraz sądów. Czy wykreślenie z wpisu do ewidencji działalności gospodarczej zapisu dotyczącego usług tłumaczenia będzie jednocześnie skutkowało wyłączeniem przychodów z tego tytułu z opodatkowania podatkiem VAT zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.



POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku bez znaku z dnia 19.05.2006 r. w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego postanawiam:

ocenić stanowisko Strony jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący: Strona jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie fryzjerstwa oraz pozostałych zabiegów kosmetycznych i tłumaczeń z języka ukraińskiego. Około 90% tłumaczeń świadczonych jest na rzecz prokuratur oraz sądów. Obecnie Strona chciałaby dokonać wykreślenia z wpisu do ewidencji działalności gospodarczej pozycji dotyczącej tłumaczeń i świadczyć te usługi na zasadzie wolnego zawodu. Zdaniem Strony wykreślenie z wpisu do ewidencji działalności gospodarczej zapisu dotyczącego usług tłumaczenia będzie jednocześnie skutkowało wyłączeniem przychodów z tego tytułu z opodatkowania podatkiem VAT zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług w myśl art. 8 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Jednocześnie w myśl art. 15 ust.3 pkt 3 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1 nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. nr 14 z 2000 r.poz. 176 z późn. zm.), jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.
W myśl art. 13 pkt 6 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności.
W świetle powyższego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, te czynności określone w art. 13 pkt. 6 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które wykonywane są w oparciu o stosunek prawny, w ramach którego zostały określone warunki osobistego wykonywania tych czynności a także warunki przejęcia odpowiedzialności przez zlecającego za czynności zleceniobiorcy. Niewypełnienie wszystkich warunków wymienionych w art. 15 ust. 3 pkt. 3 w/w ustawy o VAT, skutkuje uznaniem za podatnika podatku VAT zobowiązanego w trybie i na warunkach określonych tym aktem normatywnym, do naliczania podatku i wystawiania faktur za świadczone na zlecenie sądu lub prokuratury usługi.
Tłumaczenia wykonanego na zlecenie sądu lub prokuratury nie można utożsamiać ze świadczeniem usługi, której odbiorcą jest uczestnik postępowania. Jednocześnie w tym przypadku nie może być również mowy o przejęciu przez sąd lub prokuraturę odpowiedzialności za wykonane tłumaczenie. Tłumaczenie dokumentu sporządzone przez tłumacza na zlecenie sądu lub prokuratury jest dowodem w postępowaniu.
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że czynności tłumaczenia wykonywane na zlecenie sądu lub prokuratury nie korzystają z wyłączenia z zakresu w/w ustawy o podatku od towarów i usług na podstawie art. 15 ust. 3 pkt. 3, gdyż nie jest spełniony warunek odnośnie odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności za ich wykonanie przez zleceniobiorcę. Tym samym świadczenie usług tłumaczenia, o których mowa w zapytaniu Strony, jako działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.
Zgodnie z art. 14b §1 i §2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a §4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj