Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim
USIII/406-20/06
z 25 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/406-20/06
Data
2006.04.25



Autor
Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
książka
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU)
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować sprzedaż książęk o symbolu PKWiU 22.11.20-20.00, nieoznaczonych symbolem ISBN ?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z art. 146 ust. 1 pkt 3 lit a i ust. 4, art. 41 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. uznaje za nieprawidłowe stanowisko w indywidualnej sprawie, przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2006r. odnośnie opodatkowania stawką 0% sprzedaży książeczek dla dzieci, oznaczonych symbolem ISSN.


Wnioskiem z 2 marca 2006r. zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej stawki podatku od towarów i usług (0% czy 7%) obowiązującej przy sprzedaży książeczek dla dzieci .Podaje Pani, iż sprzedawane przez Panią książeczki posiadają symbol PKWiU 22.11.20-20.00 (książki lub broszury dla dzieci). Podaje też, iż według Krajowego Biura ISBN książki-publikacje powyżej 5 stron oznaczone są symbolem ISBN a Pani książeczki mają 16 stron. Nadany przez Pani wydawcę symbol ISSN pochodzi z lat 2002/2003, a więc sprzed wejścia Polski do Unii Europejskiej. Według obecnych wymogów spełniają one kryteria ISBN a nie ISSN.Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę 0% do dostaw w kraju książek (PKWiU ex 22.11) oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN i czasopism specjalistycznych.W związku z powyższym uważa Pani, że sprzedawane przez nią książeczki dla dzieci powinny-zgodnie z zaklasyfikowaniem ich przez PKWiU do książeczek dla dzieci - być objęte 0% stawką podatku VAT.


Niniejszym postanowieniem Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. udziela interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.


Stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 3 lit a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U . Nr 54, poz. 535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stawkę podatku 0 % stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:- książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,- czasopism specjalistycznych.

Art. 146 ust. 4 ustawy stanowi, iż przez czasopisma specjalistyczne, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. a tiret drugie i pkt 3 lit. b tiret drugie, należy rozumieć wydawnictwa periodyczne oznaczone symbolem ISSN, objęte kodem PKWiU 22.13, PCN 4902 i CN 4902, o tematyce szeroko pojętych zagadnień odnoszących się do działalności kulturalnej i twórczej, edukacyjnej, naukowej i popularnonaukowej, społecznej, zawodowej i metodycznej, regionalnej i lokalnej, a także przeznaczone dla niewidomych i niedowidzących, publikowane nie częściej niż raz w tygodniu w postaci odrębnych zeszytów (numerów) objętych wspólnym tytułem, których zakończenia nie przewiduje się, ukazujące się na ogół w regularnych odstępach czasu w nakładzie nie wyższym niż 15.000 egzemplarzy, z wyjątkiem:
1) periodyków o treści ogólnej, stanowiących podstawowe źródło informacji bieżącej o aktualnych wydarzeniach krajowych i zagranicznych, przeznaczonych dla szerokiego kręgu czytelników;
2) publikacji zawierających treści pornograficzne, publikacji zawierających treści nawołujące do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość lub znieważające z tych powodów grupę ludności lub poszczególne osoby oraz publikacji propagujących ustroje totalitarne;
3) wydawnictw, w których co najmniej 33 % powierzchni jest przeznaczone nieodpłatnie lub odpłatnie na ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe, w szczególności czasopism informacyjno-reklamowych, reklamowych, folderów i katalogów reklamowych;
4) wydawnictw, które zawierają głównie kompletną powieść, opowiadanie lub inne dzieło w formie tekstu ilustrowanego lub nie, albo w formie rysunków opatrzonych opisem lub nie;
5) publikacji, w których więcej niż 20 % powierzchni jest przeznaczone na krzyżówki, kryptogramy, zagadki oraz inne gry słowne lub rysunkowe;
6) publikacji zawierających informacje popularne, w szczególności porady, informacje o znanych i sławnych postaciach z życia publicznego;
7) czasopism, na których nie zostanie uwidoczniona wysokość nakładu.

Z przedstawionych przepisów wynika, iż z preferencyjnej stawki 0% korzystają książki (PKWiU 22.11. z niektórymi wyjątkami) oznaczone na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.Natomiast będące przedmiotem sprzedaży książeczki dla dzieci o symbolu PKWiU 22.11.20-20.00 oznaczone są symbolem ISSN. Wobec tego przepis art. 146 ust. 1 pkt 3 lit a ustawy o podatku od towarów i usług dotyczący opodatkowania dostawy książek i czasopism specjalistycznych stawką 0% Pani nie dotyczy. Z tego samego powodu nie będzie również miał zastosowania przepis art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług dotyczący opodatkowania stawką podatku 7% towarów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy (poz. 48 i 49).Powyższe oznacza, że jeśli Pani książeczki sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU 22.11.20-20.00 i nie są oznaczone symbolem ISBN to ich sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu wg stawki 22%, określonej w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie organ podatkowy nie jest właściwy do oceny, czy przedmiotowe książeczki winny być oznaczone numerem ISSN czy ISBN. Za przydzielanie wydawcom numerów ISBN odpowiedzialne jest Krajowe Biuro ISBN a ISSN - Narodowy Ośrodek ISSN, podlegające Bibliotece Narodowej.


Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego nie podziela Pani stanowiska w sprawie będącej przedmiotem zapytania.


Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.Informacja traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj