Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jarosławiu
US-IV-415/1/06
z 27 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-IV-415/1/06
Data
2006.04.27



Autor
Urząd Skarbowy w Jarosławiu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
fundusz celowy
hipoteka
kredyt


Pytanie podatnika
Czy wystąpi obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu ustanowienia hipoteki na zabezpieczenie kredytu udzielonego przez Krajowy Fundusz Mieszkaniowy na przedsięwzięcie inwestycyjno-budowlane?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu, działając na podstawie przepisów :

  • art. 14a §1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.),
  • art. 9 pkt 13 lit. e ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41 poz. 399 ze zm.),

po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.03.2006 r. o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych, w sprawie wystąpienia obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu ustanowienia hipoteki na zabezpieczenie kredytu udzielonego przez Krajowy Fundusz Mieszkaniowy na przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlane, postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym za nieprawidłowe.

J. pismem z dnia 20.03.2006 r. zwróciło się z wnioskiem o udzielenie interpretacji w zakresie zastosowania przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że w celu zabezpieczenia kredytu udzielonego przez Krajowy Fundusz Mieszkaniowy na przedsięwzięcie inwestycyjno-budowlane została (zostanie) ustanowiona hipoteka. Wnioskodawca na tle przedstawionego stanu faktycznego prosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy wystąpi podatek od czynności cywilnoprawnych od ustanowienia hipoteki na zabezpieczenie kredytu udzielonego przez Krajowy Fundusz Mieszkaniowy na przedsięwzięcie inwestycyjno-budowlane. W przedstawionej sprawie J. zajęło następujące stanowisko:

Zgodnie z art. 9 pkt 13 lit. e ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41 poz. 399 ze zm.) ustanowienie hipoteki na zabezpieczenie pożyczek i kredytów udzielonych z funduszy celowych utworzonych w drodze ustawy jest objęte zwolnieniem od podatku. Krajowy Fundusz Mieszkaniowy jest funduszem celowym, powołanym do życia na mocy ustawy z dnia 26.10.1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1070 ze zm.). W związku z czym - zdaniem wnioskodawcy - ustanowienie hipoteki na zabezpieczenie kredytu udzielonego przez Krajowy Fundusz Mieszkaniowy jest zwolnione od podatku.

Po przeanalizowaniu zebranego materiału Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu informuje, że stanowisko wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe. Ustanowienie hipoteki w myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. h ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem zwolnienia przewidzianego w art. 9 pkt 13 lit. e ww. ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku ustanowienie hipoteki na zabezpieczenie pożyczek i kredytów udzielanych z funduszy celowych utworzonych w drodze ustawy. W myśl art. 22 ustawy z dnia 26.11.1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148 ze zm.) funduszem celowym jest fundusz powołany ustawowo, którego przychody pochodzą ze środków publicznych, a wydatki są przeznaczone na realizację wyodrębnionych zadań. Krajowy Fundusz Mieszkaniowy, o którym mowa w ustawie z dnia 26.10.1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego został utworzony przez Radę Ministrów na podstawie art. 16 ust. 2 tej ustawy. Z treści tego przepisu wynika, że ww. ustawą dopuszczono jedynie utworzenie przez Radę Ministrów Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Zastosowanie zwolnienia podatkowego w przypadku określonym w art. 9 pkt 13 lit. e ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jest uzależnione od spełnienia warunku w postaci utworzenia funduszu celowego w drodze ustawy. Ulga ta nie będzie miała zastosowania w sytuacji, gdy utworzenie funduszu celowego zostało jedynie dopuszczone przez ustawę - a taka sytuacja występuje w przypadku Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. W konsekwencji ustanowienie hipoteki na zabezpieczenie kredytu udzielonego przez Krajowy Fundusz Mieszkaniowy na przedsięwzięcie inwestycyjno-budowlane należy zakwalifikować jako czynność podlegającą podatkowi na zasadach ogólnych, określonych w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj