Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nisku
USI. OF.-406/9/6/2006
z 4 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USI. OF.-406/9/6/2006
Data
2006.05.04



Autor
Urząd Skarbowy w Nisku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
czasopisma
podatek od nieruchomości
potrącalność kosztów
prasa
prenumerata
związek z przychodem


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione tytułem podatku od nieruchomości za 2006 r. oraz opłaty za prenumeratę czasopism na 2006 r. stanowią koszty uzyskania przychodów roku podatkowego, którego dotyczą, proporcjonalnie do upływu czasu, jakiego dotyczą w wysokości 1/12 miesięcznie, czy stanowią koszty uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nisku, działając na podstawie:

  • art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 22 ust. 5 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),

po rozpatrzeniu wniosku pana Romana K. z dnia 30.01.2006 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego - 6.02.2006 r.), uzupełnionym w dniu 28.04.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać stanowisko pana Romana K. za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, co oznacza, że wydatki poniesione w 2006 r. tytułem: podatku od nieruchomości za 2006 r. oraz opłaty za prenumeratę czasopism na 2006 r. stanowią koszty uzyskania przychodu w dacie poniesienia wydatku.

Zgodnie z art. 14a § ww. ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W dniu 6.02.2006 r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nisku wniosek pana Romana K. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie i sposobie zastosowania prawa podatkowego.

Po dokonaniu analizy złożonego wniosku ustalono, że w sprawie będącej jego przedmiotem spełnione są przesłanki, o których mowa w art. 14a § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Pan Roman K. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą jako wspólnik spółki jawnej C. Spółka prowadzi księgi rachunkowe. Koszty uzyskania przychodu spółki są potrącane na podstawie art. 22 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż pan Roman K. jako wspólnik spółki jawnej ponosi koszty dotyczące:

  • podatku od nieruchomości za 2006 r. wynikającym z decyzji w sprawie wymiaru tego podatku nr 3110/41071/2006/N/1 z dnia 9.02.2006 r.,
  • opłaty za prenumeratę czasopism na 2006 r. (faktura VAT z dnia 26.01.2006 r., nr 16675).

Pan Roman K. zwraca się z zapytaniem, czy wyżej opisane wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów roku podatkowego, którego dotyczą, proporcjonalnie do upływu czasu jakiego dotyczą w wysokości 1/12 miesięcznie, czy stanowią koszty uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia. Zdaniem podatnika ww. wydatki stanowią koszty, które trudno powiązać z konkretnymi przychodami. Należą do kategorii kosztów związanych z całokształtem działalności spółki. Takie zaś wydatki podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich faktycznego poniesienia.

Tutejszy organ podatkowy przed wydaniem niniejszej interpretacji dokonał szczegółowej analizy przedstawionego w piśmie z dnia 30.01.2006 r. stanu faktycznego oraz dokonał oceny prawnej stanowiska podatnika i stwierdził:

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że spółka jawna, której wspólnikiem jest pan Roman K. zobowiązana jest do prowadzenia ksiąg rachunkowych (handlowych). Wspólnicy spółki ponoszą koszty związane z całokształtem działalności spółki, opisane powyżej.

Zgodnie z brzmieniem art. 22 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Zatem wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztem uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Są nimi również wydatki związane z całokształtem prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 22 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych u podatników prowadzących księgi rachunkowe koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe, w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

W stanie faktycznym przedstawionym we wniosku należy stwierdzić, iż wydatki związane z:

  • opłatami tytułem podatku od nieruchomości dotyczą 2006 r.; wydatki te odnoszą się więc do działalności, a tym samym przychodów roku podatkowego 2006,
  • opłatami za prenumeratę czasopism, dotyczą określonego okresu, w tym przypadku 2006 r., w którym będzie dostarczana prasa i informacje z niej wynikające mogą zostać wykorzystane w procesach decyzyjnych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą w 2006 r., a tym samym mogą w sposób pośredni przyczynić się do osiągnięcia przychodów tego roku.

Zatem ww. wydatki należy uznać za koszt uzyskania przychodu tego roku podatkowego, którego dotyczą, tak jak stanowi art. 22 ust. 5, w przedmiotowej sprawie - 2006 r. W przedstawionym stanie faktycznym wydatki poniesione w 2006 r. i dotyczące tego okresu podatnik może zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj