Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Stare Miasto
PP 443-243/3456/05
z 18 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443-243/3456/05
Data
2006.01.18



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
programy
refakturowanie
telewizja


Pytanie podatnika
czy prowadzący działalność handlową w zakresie hurtowej sprzedaży sprzętu elektronicznego oraz usług związanych z płatnymi programami cyfrowej telewizji satelitarnej, jako pośrednik może "refakturować" sprzedaż usługi programowej w podatku od towarów i usług według stawki 7%. W przedmiotowym wniosku podatnik informuje, iż prowadzi działalność handlową w zakresie hurtowej sprzedaży sprzętu elektronicznego oraz usług związanych z płatnymi programami cyfrowej telewizji satelitarnej. Współpracuje w tym zakresie z Cyfrowym Polsatem S.A. Przedmiotem tej współpracy jest m. in. zakup od Polsatu, w celu dalszej odsprzedaży dekoderów umożliwiających odbiór kodowanych - płatnych programów Cyfrowego Polsatu, jak również niekodowanych programów TV-SAT. W ramach promocji podatnik sprzedaje dekoder wraz z opłaconą "z góry" usługą programową, czyli dostępem na kilka miesięcy do kodowanych - płatnych programów Cyfrowego Polsatu tzw. "prepaid". Podatnik podkreśla, iż opłata za usługę programową czyli abonament jest opłacany "z góry" na kilka (3,6 lub 12 w zależności od opcji) miesięcy. Wnioskodawca wskazuje, iż Cyfrowy Polsat w wystawianej dla niego fakturze VAT sprzedaży w odrębnych pozycjach ujmuje sprzedaż dekoderów według stawki podatku od towarów i usług 22% i odrębnie sprzedaż usługi programowej czyli abonamentu ze stawką podatku od towarów i usług 7%. Następnie wnioskodawca sprzedając swoim odbiorcom dekoder i usługę programową wystawia fakturę VAT odrębnie ujmując sprzedaż dekodera wraz z marżą ze stawką podatku VAT 22% i odrębnie sprzedaż usługi programowej "refakturując" ją bez żadnych narzutów w cenie zakupu ze stawką podatku VAT 7%. Zdaniem podatnika może on jako pośrednik pomiędzy Cyfrowym Polsatem, a potencjalnymi odbiorcami końcowymi "refakturować" sprzedaż usługi programowej z właściwą dla tej usługi stawką podatku od towarów i usług 7% jako, że przedmiotowa usługa jest ujęta w załączniku Nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług w poz. 151 jako usługi radia i telewizji kablowej PKWiU 64.20.30.


Na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) dla towarów i usług, wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%. Usługi radia i telewizji kablowej o symbolu PKWiU 64.20.3 z wyłączeniem usług związanych z taśmami wideo oraz wszelkimi filmami promocyjnymi i reklamowymi, a także działalność agencji informacyjnych zostały wykazane pod poz. 151 tego załącznika. Mając powyższe na uwadze sprzedaż usług programowych o symbolu PKWiU 64.20.3 jako, że nie są to usługi wymienione w przedmiotowych wyłączeniach jako nie uprawnione do korzystania z obniżonej stawki podatku VAT są opodatkowane według stawki 7%.
Jednocześnie tutejszy organ podatkowy wskazuje, iż zarówno cytowana ustawa o podatku od towarów i usług, jak i wydane na jej podstawie akty wykonawcze nie definiują terminu "refakturowania" usług. Jednak przyjęta praktyka, jak i orzecznictwo wydane w oparciu o stan prawny poprzednio obowiązujący, dopuszczają sytuację, w której koszty niektórych usług, których odbiorcą jest podmiot inny niż obciążony przez ich wystawcę, mogą być w ramach zawartych umów przenoszone na faktycznego odbiorcę poprzez wystawienie tzw. "refaktur".
Powyższe stanowisko jest zgodne z art. 6.4 VI Dyrektywy VAT Rady UE, w myśl którego w przypadku, w którym podatnik działając we własnym imieniu, lecz na rachunek innej osoby bierze udział w świadczeniu usług, uznaje się, że podatnik ten nabył i świadczył te usługi.
Zgodnie z orzecznictwem "refakturowanie" polega na fakturowaniu usługi świadczonej przez podatnika przy pomocy osoby trzeciej. W praktyce polega na zafakturowaniu przez formalnego usługodawcę odprzedaży usług udokumentowanych przez faktycznego usługodawcę fakturą VAT, bez doliczania jakiejkolwiek marży. Ceny netto jak i stawki VAT na fakturach dokumentujących odprzedaż usług dla poszczególnych użytkowników są takie same jak w fakturach usługodawcy, a podatek należny jest równy podatkowi naliczonemu - do części podlegającej odprzedaży. Czyli warunkiem "refakturowania" jest niezmienianie przez refakturującego ceny netto wynikającej z faktury faktycznego usługodawcy i nie doliczanie jakiejkolwiek marży, nie zmienianie charakteru czyli symbolu PKWiU odprzedawanej usługi, a tym samym stawki podatku od towarów i usług. Tak więc cena, która jest na "refakturze" musi wynikać bezpośrednio z ceny zapisanej w fakturze wystawionej przez faktycznego na formalnego usługodawcę. Gdy wchodzi w grę częściowe refakturowanie, to i częściowa odpłatność musi wynikać z ceny świadczenia pierwotnego. Ponadto ostateczny usługobiorca korzysta w jakiś sposób z refakturowanej usługi, a w umowie zawartej między usługodawcą formalnym a usługobiorcą jest wyraźnie powiedziane, że ta usługa jest przedmiotem świadczenia, czyli jest wydzielona jako odrębny przedmiot refakturowania. W takich przypadkach można zastosować stawkę właściwą dla danej usługi albo zwolnienie.
W związku z powyższym, przyjmując wskazany przez stronę stan faktyczny tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż wnioskodawca jako osoba trzecia - pośrednik pomiędzy Cyfrowym Polsatem, a potencjalnymi odbiorcami końcowymi może "refakturować" sprzedaż usługi programowej z właściwą dla tej usługi stawką podatku od towarów i usług 7%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj