Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dębicy
PO I 415/26/2006
z 28 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO I 415/26/2006
Data
2006.04.28



Autor
Urząd Skarbowy w Dębicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki


Słowa kluczowe
biegły sądowy
działalność wykonywana osobiście
opinia biegłego
wartość brutto
wartość netto


Pytanie podatnika
Rzeczoznawca majątkowy prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą oraz sporządza na zlecenie sądu opinie z zakresu wyceny nieruchomości wystawiając za wykonane dla sądu zlecenie fakturę VAT. Czy dla płatnika (sądu) podstawą do wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych powinna być wartość netto wynikająca z faktury po pomniejszeniu o koszty uzyskania przychodów? Czy przychodów biegłych sądowych nie należy zaliczać do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, gdyż stanowią one odrębne źródło przychodów w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz art. 13 ust. 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.03.2006 r. (data wpływu - 20.03.2006 r.), uzupełnionego w dniu 19.04.2006 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie będącej przedmiotem wniosku, postanawia uznać za prawidłowe stanowisko strony przedstawione we wniosku.

Pismem z dnia 16.03.2006 r. zwróciła się pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Dębicy o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów za czynności świadczone na zlecenie sądu w charakterze rzeczoznawcy majątkowego. Wniosek ten został uzupełniony w dniu 19.04.2006 r. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż podatnik jest rzeczoznawcą majątkowym prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą oraz na zlecenie Sądu Rejonowego sporządza opinie z zakresu wyceny nieruchomości wystawiając za wykonane dla Sądu zlecenie fakturę VAT, w której wykazane jest wynagrodzenie obliczone według obowiązujących stawek godzinowych zawierających podatek od towarów i usług, stawka i wartość podatku od towarów i usług oraz wartość netto wykonanej usługi. Płatnik wypłacając należność nalicza i potracą zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych od wartości brutto wynikającej z faktury po pomniejszeniu o koszty uzyskania przychodów. Przedstawiając własne stanowisko strona uznała, iż podstawą do wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych powinna być wartość netto wynikająca z faktury po pomniejszeniu o koszty uzyskania przychodów, a przychodów biegłych sądowych nie należy zaliczać do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, ponieważ stanowią odrębne źródło przychodów.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego tut. organ podatkowy uznał, iż podatnik jest uprawiony do złożenia przedmiotowego wniosku o wydanie interpretacji a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym .

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 2 i pkt 3 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) do odrębnych źródeł przychodów zalicza się działalność wykonywaną osobiście (pkt 2) i pozarolniczą działalność gospodarczą (pkt 3). Pojęcie "pozarolnicza działalność gospodarcza" w rozumieniu art. 5a pkt 6 cytowanej ustawy oznacza działalność zarobkową wykonywaną w sposób organizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9. Zaś w myśl art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym za "przychody z działalności wykonywanej osobiście", o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w punkcie 9.

W świetle cytowanych wyżej przepisów czynności wykonywane przez osoby fizyczne będące biegłymi sądowymi należy zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Od wypłacanych należności za wykonanie określonych czynności przez biegłego na zlecenie sądu, stosownie do art. 41 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnik (sąd) jest obowiązany pobierać zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19 % przychodu netto pomniejszonego o koszty uzyskania przychodów określone ryczałtowo w wysokości 20 % przychodu (art. 22 ust. 9), gdyż stosownie do art. 155 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług. Kwoty pobranych zaliczek (płatnik) sąd przekazuje w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek właściwego urzędu skarbowego (art. 42 ust. 1 ustawy), a w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym obowiązany jest przesłać podatnikowi oraz właściwemu urzędowi skarbowemu informację o wysokości uzyskanego dochodu i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych (na druku PIT-8B).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj