Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim
PM/436-3/2006
z 13 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM/436-3/2006
Data
2006.06.13



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku


Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
darowizna
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Urząd Miejski jako jednostka budżetowa samorządu terytorialnego przyjął w formie darowizny od Samorządowej Administracji Szkół w T. - jednostki budżetowej Gminy ciągnik oraz przyczepę .Wątpliwości dotyczą opodatkowania podatkiem od czynności cywolnoprawych przedmiotowej darowizny.


POSTANOWIENIE w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Stosownie do postanowień art. 14a § 4 w związku z art.14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w T. , po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku z dnia 19.05.2006r i dokonaniu oceny prawnej ; orzeka w następujący sposób :

stanowisko jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE Przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) zobowiązuje, stosownie do swojej właściwości organy podatkowe do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników ,płatników lub inkasentów, w których nie toczy się postępowanie podatkowe ,kontrola podatkowa i postępowanie przed sądem administracyjnym na ich pisemny wniosek. Stosownie zaś do przepisu art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa , udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia. W dniu 19.05.2006r zwrócono się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku odwołano się do następującego stanu faktycznego;Urząd Miejski jako jednostka budżetowa samorządu terytorialnego przyjął w formie darowizny od Samorządowej Administracji Szkół w T. - jednostki budżetowej Gminy ciągnik oraz przyczepę .Wątpliwości dotyczą opodatkowania podatkiem od czynności cywolnoprawych przedmiotowej darowizny. Odnosząc się do stanu faktycznego jak wyżej przedstawiono następujące stanowisko - cyt. " z art. 8 pkt.2 i 4 ustawy z dnia 9 września 2000r o podatku od czynności cywilnoprawych( Dz.U.z 2005r Nr 41,poz.399 z późn. zm.) wynika,że jednostki samorządu terytorialnetgo oraz jednostki budżetowe występujące jako strony czynności cywilnoprawnych zwolnione są z wyżej wymienionego podatku Naszym zdaniem ta umowa darowizny jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawych."

Mając na względzie treść przepisu art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa,przepisów art.1 ust.1 pkt.1 lit.d ustawy z dnia 9 września 2000r o podatku od czynności cywilnoprawych ( Dz.U. z 2005r Nr 41,poz.399 z późn. zm) Naczelnik Urzędu Skarbowego w T. dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska uznał, że stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidlowe . Zgodnie z powołanym wyżej przepisem art.1 ust.1 pkt.1 lit.d ustawy jak wyżej podatkowi od czynności cywilnoprawych podlegają umowy darowizny w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zabowiązań darczyńcy.Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego przedmiotowa darowizna nie jest obciążona długami lub ciężarami . Przepis art. 1 ust.1 ustawy stanowi zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawych i w katalogu tym nie wymienia się umów darowizn.Powołanie się strony na zwolnienie podmiotowe określone w przepisie art. 8 pkt.2 i pkt.4 ustawy miałoby uzasadnienie w sytuacji podlegania przedmiotowej czynności opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawych . W rozpatrywanym stanie faktycznym z uwagi na to,że przedmiotowa umowa darowizny nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych przepis powyższy nie znajduje zastosowania. Niniejsza interpretacja :dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku jak wyżej i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.,nie jest wiążąca dla podatnika,płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj