Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
PIII/2/443-1/06
z 10 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PIII/2/443-1/06
Data
2006.04.10



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
ekspozycja
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
umowa
zakres


Pytanie podatnika
Czy umowa ekspozycyjna rodzi jakikolwiek obowiązek z tytułu podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Fabryki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług umowy ekspozycyjnej

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny w sprawie

Według stanu faktycznego przedstawionego w piśmie z dnia 10.01.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 11.01.2006r.), uzupełnionego pismem z dnia 31.01.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 01.02.2006r.), Podatnik jest producentem obrabiarek do drewna, które zamierza sprzedawać w krajach Unii Europejskiej. W ramach promowania swoich wyrobów za granicą podatnik zawiera z firmami zagranicznymi działającymi na terenie Unii Europejskiej umowy ekspozycyjne, które mają umożliwić przyszłym kontrahentom zapoznanie się z oferowanym przez Podatnika towarem. Z tytułu zawarcia powyższej umowy nie jest pobierana żadna opłata, wyrób nie jest przedmiotem sprzedaży, lecz jedynie ekspozycji w miejscu do tego wyznaczonym. W umowie strony wyraźnie zaznaczają, iż wyrób pozostaje własnością Podatnika, a przyjmujący towar do ekspozycji nie ma prawa do dysponowania nim, a także do dalszej odprzedaży. Wartość wyrobów przekazywanych do ekspozycji jest określana w umowie jedynie w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń Podatnika w przypadku zniszczenia lub utraty wyrobu.

Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, a od dnia 30.01.2006r. zgłosiła rozpoczęcie wymiany wewnątrzwspólnotowej.

Zapytanie i stanowisko podatnika

Czy w powyższym stanie faktycznym umowa ekspozycyjna rodzi jakikolwiek obowiązek podatkowy z tytułu podatku od towarów i usług?

Zdaniem Podatnika zawarcie umowy ekspozycyjnej nie stanowi sprzedaży. W związku z tym Podatnik nie jest zobowiązany do wystawiania faktury VAT.

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. Organu podatkowego

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  • odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  • eksport towarów,
  • import towarów,
  • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  • wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa powyżej, rozumie się, na podstawie art. 13 ust. 1 ww. ustawy, wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Wskazany art. 7 ust. 1 cyt. ustawy stanowi, że przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przekazanie towarów w ramach zawartej umowy ekspozycyjnej z przedsiębiorcą z obszaru Unii Europejskiej, w której wyraźnie zaznaczono, iż nie stanowi ona umowy sprzedaży, oraz że nie dochodzi na jej podstawie do przeniesienia prawa własności nie może być kwalifikowane jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W związku z powyższym w przedmiotowej sprawie, w świetle powołanych przepisów oraz przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, iż przekazanie produkowanych przez Podatnika towarów w celu ich ekspozycji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ponadto tut. organ zauważa, iż odrębną kwestię, nie będącą przedmiotem zapytania Podatnika, stanowi opodatkowanie podatkiem od towarów i usług importu usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj